בברלין חגגו בסוף השבוע שעבר את פתיחתו המחודשת של בית הכנסת הגדול. בבית הכנסת ישנם 1200 מקומות ישיבה, ובשיפוץ הושקעו 7 מיליון דולרים. הרב ישראל מאיר לאו היה אורח הכבוד בחנוכת בית הכנסת.

כמעט 70 שנה אחרי ליל הבדולח הנוראי בו חולל בית הכנסת הגדול בברלין, בימים האחרונים חגגו את פתיחתו המחודשת של בית הכנסת בעלות אסטרונומית של 7 מיליון דולר. בבית הכנסת ישנם 1200 מקומות.

קרא עוד:

[postim]

בברלין חגגו בסוף השבוע שעבר את פתיחתו המחודשת של בית הכנסת הגדול בעיר, כמעט 70 שנה לאחר שהושחת על ידי הנאצים ימ"ש בליל הבדולח.

בשנת 1938, בלילה הנוראי שמוכר עד היום כ – 'ליל הבדולח', פרצו חיילים נאצים את שערי בית הכנסת, וביצעו פוגרום אכזרי בכל הנקרא בדרכם.

לאחר שסיימו לחלל את בית הכנסת, המשיכו הנאצים ימ"ש וביצעו חורבן והרס בכל חנויות היהודים בברלין ללא רחמים.

בסוף השבוע שעבר, לאחר עבודה מאומצת של 2 אדריכלים ידועים, השקעה אסטרונומית של 7 מיליון דולר והכנת 1200 מקומות למתפללים הרבים, חגגו בקהילה את פתיחתו המחודשת של בית הכנסת המפואר.

בית הכנסת הגדול, שעד היום הינו בית הכנסת הגדול ביותר בגרמניה, נבנה לראשונה בשנת 1904 ברחוב Ryke בברלין, וב"ה כעת נפתח מחדש.

עבור אנשים רבים, פתיחתו המחודשת של בית הכנסת מסמלת יותר מכל את התחדשות הקהילה היהודית והנקמה בצורר הנאצי שכל שאיפתו הייתה להשמיד את העם היהודי ה"י והנה בית הכנסת נפתח מחדש בפאר והדר שלא נראה כמותו.

ישנו אדם אחד שבשבילו פתיחת בית הכנסת מעוררת זכרונות יותר מכל אחד אחר, מדובר ברבה הראשי של תל אביב – יפו, הרב ישראל מאיר לאו שליט"א שאביו זצ"ל מסר דרשות בבית הכנסת בשנת 1930 לפני שהובהל יחד עם בני הקהילה למחנות, שם נשרפו בתאי הגזים.

הרב לאו שהיה אחד מאורחי הכבוד בחנוכת בית הכנסת, התקשה להסתיר את התרגשותו הרבה מהמעמד המרגש ואמר כי קרו פה 2 ניסים, האחד – בגרמניה היום חיים יהודים והשני – בית הכנסת ששרד 2 משטרים שונים.