ראשי קהילות בארה"ב אמרו לג'ו ביידן: הקהילה היהודית מאוחדת סביב הדרישה לשחרורו. המאסר חסר פרופורציה • ומדוע רעייתו חוששת לחייו?

שבעה מבכירי הנהגת יהודי ארה"ב נפגשו אתמול (שני) עם ג'ו ביידן, סגן נשיא ארצות הברית, לדון בשחרור האסיר היהודי ג'ונתן פולארד.

לראשונה אחרי 26 שנה, הממשל האמריקני מקיים פגישה רשמית שמיועדת לדון בשחרור פולארד.

העובדה שהפגישה התקיימה דווקא ביום השנה למאסרו של פולארד בוודאי איננה מקרית.

מלשכת ביידן נמסר כי הפגישה הייתה פרודוקטיבית.

כעת העיניים נשואות אל הנשיא אובמה שכבר החל להעניק את "חנינות החגים" וצפוי להמשיך בכך עד תחילת השנה האזרחית.

היחיד בהיסטוריה

ראשי קהילות יהודיות שהשתתפו בפגישה העלו בפני ביידן את העובדה שפולארד הינו האדם היחיד בהיסטוריה של ארה"ב שריצה 26 שנה על ריגול עבור מדינה ידידותית כאשר העונש הממוצע ל'עבירה' כזו עומד על 2-4 שנים בלבד.

בנוסף, הם התייחסו גם למקרים רבים של ריגול עבור אויב בהם נגזר עונש קטן בהרבה. כך לדוגמא במקרה של חאסן אבו ג'יהאד שריגל למען אל-קאעידה, העביר מידע שנועד לאפשר פגיעה בחיי חיילים אמריקנים ונידון ל-10 שנות מאסר בלבד.

כזכור, בשנה האחרונה התקבלו בבית הלבן פניותיהם של עשרות אנשי ממשל, ביטחון ומשפט מהשורה הראשונה וביניהם מזכירי המדינה קיסינג'ר ושולץ, ראש ה-CIA וולסי, התובע הכללי מייקל מוקאסי, סגן שר ההגנה לורנס קורב וכן עשרות אנשי קונגרס וסנאטורים בעבר ובהווה.

הדרישה ההולכת וגוברת לשחרורו של פולארד שאבה עוצמה רבה מן העובדה שחלק לא מבוטל מהבכירים הרבים שפנו לאובמה הינם כאלה שהיו מעורבים באופן אישי בטיפול בתיק ונחשפו לכל החומר המסווג הנוגע לפרשה.

"אני חוששת לחייו"

נקודה נוספת שעלתה בפגישה הינה עדותם של סגן שר ההגנה לשעבר, לורנס קורב ושל גורמים רבים נוספים לפיה ההחמרה בעונשו של פולארד נבעה ממידע מוטעה לפיו מידע שהעביר פולארד דלף מישראל לבריה"מ וגרם לנזקים חמורים ביותר.

ע"פ בדיקה שערך ראש ה-CIA וולסי (שבעבר התנגד לשחרורו של פולארד וכיום תומך בגלוי בשחרורו) שום חלק מהמידע שהעביר פולארד לא דלף למדינה אחרת מלבד ישראל. בדיקתו של וולסי נערכה לאחר שבמהלך השנים נתפסו בארה"ב הסוכנים אלדריך איימס ורוברט הנסן והתברר כי הם היו אלה שהעבירו את המידע המזיק לבריה"מ וגרמו לאובדן חייהם של סוכנים אמריקנים רבים.

הנציגים היהודים התייחסו גם למצבו הבריאותי הקשה של פולארד.

כזכור, במהלך השנה האחרונה אושפז פולארד מספר פעמים ובחלק מהמקרים אף נזקק לניתוחי חירום במצב שהוגדר ע"י הרופאים כ"סכנת חיים מיידית".

אמש התפרסמו דבריה של אשתו, אסתר, בשיחת ועידה עם פעילים מישראל ומארה"ב. אסתר אמרה לפעילים: "יהונתן נגמר לי מול העיניים. שנינו יודעים שהאשפוז והניתוח הבא הם רק עניין של זמן ואיש אינו יכול להבטיח שגם הפעם הוא ייצא מזה בחיים, אני חוששת שהוא לא ישרוד שנה נוספת".

עוד אמרו המנהיגים כי הקהילה היהודית מאוחדת כולה סביב הדרישה לשחרורו של פולארד.

לדבריהם, בעבר כאשר היה מקום להצדיק את המאסר מבחינה עניינית, הקהילה נמנעה מלדרוש את שחרורו, אולם כיום ברור לחלוטין שהוא צריך להיות בחוץ וישנה אחדות גמורה סביב הנושא.