אסד הוזהר: העולם יתערב אם תשתמש בנשק כימי

חשש גובר בעולם מפני שימוש בנשק כימי בסוריה נגד מתנגדי השלטון. בטורקיה שוקלים להציב סוללת טילי פטריוט. מזכ"ל נאטו מזהיר את אסד: במידה ותשתמש בנשק כימי - העולם יאלץ להתערב.

מזכ"ל נאטו, אנדרס פוג רסמוסן הזהיר היום (שלישי) את המשטר הסורי בראשות אסד כי במידה וישתמשו בנשק כימי כחלק ממלחמת האזרחים המתרחשת בסוריה, הדבר יגרור התערבות בינלאומית באופן מיידי.

קרא עוד:

[postim]

על רקע החשש הגובר מפני שימוש בנשק הכימי אותו שומר אסד כ-'נשק יום הדין', נשמעו בימים האחרונים אזהרות רבות ע"י גורמים במערב, בין היתר ע"י נשיא ארצות הברית ברק אובמה. והיום כאמור הצטרף גם מזכ"ל נאט"ו לאזהרות ואמר "שימוש אפשרי בנשק כימי יהיה לחלוטין בלתי מתקבל על הדעת מבחינת הקהילה הבינלאומית כולה. אם מישהו יחליט להשתמש בנשק הנוראי הזה, אני מצפה לתגובה מיידית מצד הקהילה הבינלאומית".

מזכ"ל נאט"ו אמר את הדברים במהלך כינוס של שרי חוץ של הברית הצפון-אטלנטית שם דנו השרים בנוגע להצבת טילי פטריוט בטורקיה מפני החשש מהנשק הכימי שבידי הסורים. המזכ"ל עצמו הביע את תמיכתו בהצבת סוללת הטילים.

החשש מפני שימוש בנשק כימי נגד מתנגדי השלטון במידה ואסד ירגיש שהמצב במדינה עומד בפני קריסה, כבר מדובר במשך מספר חודשים. גם ישראל שיגרה אזהרות לסוריה שכללו פעולה צבאית אפשרית במידה ויחלו להשתמש בנשק הכימי. במהלך היממה האחרונה, לרגל הפרסומים על תנועות חשודות סביב מאגרי הנשק הכימי בסוריה, גוברות האזהרות מהעולם כולו.

נשיא ארצות הברית ברק אובמה אמר אמש (שני): "אני רוצה להבהיר לבשאר אסד כי העולם מתבונן. שימוש בנשק כימי יהיה לחלוטין בלתי קביל". אובמה הזהיר כי אבד יהיה אחראי ויישא בתוצאות במידה והוא יתקרב לעבר הנשק הכימי.

אתר ynet מדווח כי גורמים רשמיים טענו לאחר מכן כי האמריקנים נערכים לפעילות צבאית שתאבטח את מאגרי הנשק הבלתי קונבנציונלי בסוריה.

אתמול דיווחנו כאן על פניותיה של ישראל לירדן בבקשה לקבל אישור לביצוע תקיפה בסוריה, הבקשות נענו בשלילה בתואנה כי זו לא העת. ישראל כמובן לא צריכה את אישורם של הירדנים לביצוע תקיפה כזו או אחרת, אך גורם מדיני מסר כי בישראל חוששים מפני ההשלכות של תקיפה ישראלית בסוריה על ירדן. הדיווח נכתב במגזין "אטלנטיק" ע"י הכתב הבכיר, ג'פרי גולדברג.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *