זעזוע בשבדיה: אמן השתמש באפר קדושי השואה

'הדיילי טלגרף': אמן שבדי השתמש באפרם של קדושי השואה לצורך ציור שמוצג כעת בגלריה בעיר לונד בשבדיה. האפר נלקח ע"י בשנת 1989 בעת ביקור במחנה ההשמדה מיידנק ולאחרונה הוא עשה בו שימוש לצורך אחד מציוריו.

 • למרות הסגר: שליחי ועד הרבנים הגיעו לרמינוב

  תוכן מקודם

 • יש לך פרנסה ברווח? זה לא בשבילך!

  תוכן מקודם

 • השנה לא מפספסים: "שטר הפרנסה" של גדולי הדור

  תוכן מקודם

 • עיסקה עם גדולי הדור! הזדמנות של פעם בשנה

  תוכן מקודם

סערה בעולם היהודי: אמן שבדי הואשם בחילול כבודם של יהודים שנרצחו בשואה ע"י הנאצים ימ"ש, בכך שהשתמש באפרם של הקדושים אותו מצא במשרפה של מחנה הריכוז 'מיידנק' והכל לצורך ציור תמונה.

קרא עוד:

[postim]

הסיפור המזעזע נכתב הערב (רביעי) בעתון הבריטי 'דיילי טלגרף', האמן המדובר הינו קארל מייקל פון האוסוולף, הנ"ל הכין לעצמו צבע לצורך הציור ע"י ערבוב אפרם של הנרצחים עם מעט מים. הציור שמורכב מכל כך הרבה כאב וצער של החיים מחד ושל הנפטרים מאידך, מוצג לראווה בעיר לונד בשבדיה.

בעיתון נכתב כי אחד ממנהיגי הקהילה היהודית בשבדיה, שבעצמו איבד קרובים רבים במהלך השואה כינה את הציור 'מזעזע'. בדבריו אמר אותו מנהיג לכתב עיתון מקומי "מי יודע, אולי חלק מהאפר נוצר מבני משפחתי. איש אינו יודע להיכן הם גורשו: כל אחיה של אמי וילדיהם, וכך גם הוריי.. העבודה שלו (של האומן) והאובססיה שלו לנקרופיליה מחליאות אותי".

תחקיר שערך עיתון 'הטלגרף' חושף כי האמן השבדי לקח את האפר מהמשרפה במיידנק במהלך ביקורו במקום בשנת 1989. הוא הסביר כי האפר טומן בחובו ככל הנראה"את זיכרונותיהם ונשמותיהם של אנשים: אנשים שעונו ונרצחו על-ידי אנשים אחרים במלחמה האכזרית ביותר של המאה ה-20".

למרבה העזות, מרטין בריידר, בעליה של הגלריה בה פורסם הציור החליט שלא להוציא את הציור מהגלרייה ואף אמר לסוכנות ידיעות פולנית: "בבקשה בואו לגלריה, תראו את הציור ותגידו בעצמם אם הוא מעורר מחלוקת".

מחנה ההשמדה מיידנק החל לפעול בשנת 1941. לפחות 360,000 בני אדם, רובם יהודים נפטרו בשטחי המחנה. לפחות 40% מהנספים במחנה הוצאו להורג בתאי הגזים וביריות. הי"ד.

לקראת סיומה של המלחמה ניסו הגרמנים להרוס את המחנה ובכך לטשטש את מעשי הזוועה שנעשו בו, אך לפחות רבע מהמבנים נותרו על תילם ובמקום הוקם אתר הנצחה.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו