אתר החדשות האמריקני WND, דיוח כי פיצוץ אירע השבוע בעומקו של מתקן הגרעין התת-קרקעי פורדו ליד העיר קום באיראן, וכי כתוצאה מהפיצוץ נהרס רובו של המתקן וכ-240 אנשי צוות נלכדו במעבה האדמה.

האם נקודת האל חזור התרחקה מישראל? כך ניתן לפחות להסתמך על פי אתר החדשות האמריקני WND המזוהה עם הימין בארצות הברית, שדיווח בסוף השבוע כי פיצוץ אירע השבוע בעומקו של מתקן הגרעין התת-קרקעי פורדו ליד העיר קום באיראן, וכתוצאה מהפיצוץ נהרס רובו של המתקן וכ-240 אנשי צוות נלכדו במעבה האדמה.

קרא עוד:

[postim]

עוד נכתב באתר, כי הדיווח נשען על קצין מודיעין לשעבר במשטר האיראני. לפי הדיווח, הפיצוץ אירע ביום שני השבוע, ובאתר הדגישו כי היה זה יום אחד לפני הבחירות לכנסת בישראל.

ב-WND מדווחים כי לפי מקור בכוחות הביטחון השומרים על פורדו, הפיצוץ אירע ביום שני בשעה 11:30 בבוקר לפי השעון המקומי ו"זעזע" את מתקן הגרעין שנבנה עמוק בתוך הר כדי להגן עליו מפני הפצצות אוויריות אפשריות. לפי אנשי האתר, הדיווח על הפיצוץ בא דרך המידרזא זקרי, לשעבר איש המשרד לענייני מודיעין וביטחון לאומי במשטר האיראני.

על פי הדיווח הפיצוץ הרעיד מתקנים ברדיוס של שלושה קילומטרים, וכוחות הביטחון עצרו את התנועה ברדיוס של 15 מייל מהמקום. דווח גם כי הכביש המהיר בין קום לטהרן נסגר לכמה שעות אחרי הפיצוץ. באתר טוענים גם כי נכון לשעות אחר הצהריים של יום רביעי, אנשי הצלה לא הצליחו עדיין להגיע אל האנשים הלכודים במתקן.

במתקן היו שתי מעליות שכעת אינן פועלות. מעלית אחת שירדה לעומק של כ-43 מטרים שימשה לצורכי הגעה לצנטריפוגות. השנייה הגיעה לתחתית כדי להעביר ציוד כבד ואורניום. גרם מדרגות חירום אחד מגיע לקרקעית המתקן ואחר טרם הושלם. המקור אמר כי הגישה ליציאת החירום בדרום-מערב האתר נחסמה.

ההערכה היא כי המשטר האיראני סבור שמדובר בפעולת חבלה וכי ייתכן שחומרי הנפץ הוחדרו למקום אחרי שהוסוו כציוד או בתוך משלוח אורניום. המקור טען כי הפיצוץ אירע באולם הסרכזות השלישי, שמתחתיו נמצאים מאגרי האורניום שהועשר לרמה גבוהה.

ב-WND אמרו כי המידע הועבר לגורמים אמריקניים רשמיים, אולם טרם זכה לאישור או הכחשה מצד המשטר או מצד מקורות אחרים בתוך המשטר. לפי הדיווח, ישיבה דחופה שכינס ביום שלישי השבוע נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד עם שר המודיעין, ראש הסוכנות האיראנית לאנרגיה אטומית ובכירים נוספים עסקה בפעולת החבלה לכאורה בפורדו.