גורמי בטחון בסוריה מאשרים: ישראל תקפה משלוח טילי נ"מ שנועד לחיזבאללה | הסורים מדווחים על 2 הרוגים וחמישה פצועים בעקבות התקיפה | גורמי בצבא אסד טוענים: ישראל תקפה מכון מחקר.

בעקבות הדיווחים הסותרים על התקיפה הישראלית בגבול בין לבנון לסוריה, שני גורמי ביטחון רשמיים דוחים את ההכחשות של כלי התקשורת בסוריה ובלבנון ומאשרים שישראל אכן תקפה הלילה (רביעי) בתוך שטח סוריה כך מדווחת סוכנות AP בביירות.

קרא עוד:

[postim]

לפי מספר דיווחים זרים, אמנם לא מדובר בנשק כימי, אך ככל הנראה מדובר במשלוח נשק שיועד לחיזבאללה, הכולל טילי נ"מ מדגם SA-17 מתוצרת רוסיה שעשוי היה לשנות את "כללי המשחק" במאזן האסטרטגי מול חיזבאללה. לדברי אותם מקורות, ישראל נערכה בימים האחרונים לתקיפת משלוח הנשק מסוריה ללבנון.

ה-SA-17 הוא בעל יכולת לפגוע במטוסים מתמרנים ומנמיכי טוס, ויש לו יכולת עצמאית של משגרים. בניגוד לגרסאותיו הקודמות, מערכת זו יכולה לפעול ללא ליווי רכב ניהול האש והפיקוד שלה. החיסרון של המערכת: היא תלויה במכ"ם שלה, שניתן לזיהוי מהיר יחסית ולפגיעה בו, בשל גודלו וחתימתו הגבוהה בשטח. כמו כל מערכת נ"מ, פריסת חלקי הסוללה תגדיל את הסיכוי לזהותה, אך אם תיפרס לפני שתותקף – המערכת עלולה להיות קטלנית מול גיחות של מטוסי חיל האוויר.

מוקדם יותר היום, מסרו גורמי ביטחון לסוכנות הידיעות AFP כי שיירת הנשק שהותקפה עשתה את דרכה מסוריה לכיוון גבול לבנון. המקורות לא ציינו את המיקום המדויק של התקיפה. במקביל, דיווחה סוכנות הידיעות "רויטרס" מפי דיפלומט מערבי ומקור ביטחוני כי חיל האוויר תקף במהלך הלילה מטרה בגבול סוריה-לבנון.

פרשנים צבאים מנתחים את המהלך הצבאי ואומרים כי, למשטר בסוריה יש עניין ברור להעביר כעת מערכות נשק חדישות שנקראות במערכת הביטחונית "שוברות שוויון" לידי חיזבאללה. ראשית, כדי לגמול לו על הסיוע בלוחמים ובייעוץ שחיזבאללה מעניק למשטר אסד במלחמתו במורדים. שנית, כדי למנוע אפשרות שמערכות נשק חדישות אלו יפלו לידי המורדים ויסכנו את שרידי המשטר הסורי אם יקימו לעצמם מובלעת מוגנת.

לחיזבאללה יש עניין לקבל את טילי הסקאד D ארוכי הטווח שפיתחה סוריה. חיזבאללה יכול להציבם הרחק בצפון בקעת הלבנון. הם מניחים שהדבר יקשה מאוד על חיל האוויר להגיע אליהם במהירות ובהפתעה ולהשמידם. הטווח מעניק לטילים אלה את היכולת לאיים על כל העורף האזרחי והביטחוני של ישראל, ובה בעת להיות יותר מוגנים מפני תקיפה אווירית של ישראל.

הערכה בקרב הפרשנים הצבאים כי חיזבאללה לא מעוניין להיגרר לעימות בשל הצורך לשמר את הכוחות לקראת עימות אפשרי עם איראן ומשכך הוא יעדיף לנצור את הנשק ולנשוך שפתיים עד יעבור זעם, אולי זאת הסיבה שכלי התקשורת בלבנון ובסוריה הכחישו את הפרסומים הצבאים.

דובר הבית הלבן שנשאל על תקיפת צה"ל בגבול לבנון – סוריה השיב כי "אין לי שום תגובה על הדיווח. אני מפנה אתכם לממשלת ישראל לגבי פעולה שהם נקטו או לא".