ההסכם הקואליציוני נחשף | גזירות לפיד-בנט: גיוס, ליב"ה, דיור והדרת נשים | הבוקר חושף עיתון ידיעות אחרונות את הפרטים מן ההסכם הקואליציוני שכנראה ייחתם היום

הערפל פוזר, ההסכמים הקואליציוניים יחתמו היום, והממשלה ה-33 תושבע, ככל הנראה, בתחילת השבוע הבא.

קרא עוד:

[postim]

הבוקר התפרסמו ב"ידיעות אחרונות" הפרטים המלאים מההסכם הקואליציוני, שחושפים את האמת המרה מאחורי ברית בנט-לפיד – שורה ארוכה של גזירות קשות כנגד היהדות החרדית בכל הנושאים, ובמיוחד בנושא השוויון בנטל, שהיה נקודת המחלוקת העיקרית בין צוותי המו"מ של המפלגות.

גזירת הגיוס: על פי ההסכם, תגובש הצעת החוק שיחליף את "חוק טל" על ידי הממשלה כבר בחודשים הקרובים. על פי המתווה החדש: חובת שירות צבאי או אזרחי לכל אזרח ישראלי מעל גיל 18, לצד חשיבות ומרכזיות לימוד התורה כערך מרכזי במדינת ישראל.

ניתנה העדפה לכלי אכיפה כלכליים על פני כלים פליליים נגד משתמטים משירות.

שירות החובה יקוצר ויימשך שנתיים בלבד, בניגוד לשלוש שנות חובה לבנים, כפי המצב כיום. חיילים שישרתו שנה נוספת יתוגמלו בעבור שירות זה בשכר מינימום ובמענק כספי ללימודים אקדמיים עתידיים.

עד גיל 21 לא תהיה חובת שירות לבחורי הישיבות. מגיל 21 יוענקו מדי שנה כ־1,800 "פטורים" לתלמידים שייקראו "עילויים", והם יקבלו מלגה מיוחדת. מי שיפסיק את לימודיו בגיל 26-21 לאחר שקיבל פטור צבאי ייקנס בסנקציה כלכלית.

יש לציין כי אברכים מעל גיל 22 יקבלו פטור מיידי מהצבא בארבע השנים הקרובות, ותוכנית המתמידים תופעל רק בעוד ארבע שנים – בשנת 2017 מה שאומר שארבע שנים לא יתבצע כל תהליך של חיול כזה או אחר.

לאחר מכן יחולקו תלמידי הישיבות לשלוש קטגוריות: אלה שישרתו בצבא, אלה שיעשו שירות אזרחי וה"מתמידים". במקביל, יבקשו בממשלה להגדיל את מספרם של בני המיעוטים המשרתים בשירות אזרחי.
הממשלה, בראשות ועדת שרים, תעביר את החוק בתוך 45 יום.

גזירות הליב"ה: בתוך שנתיים וחצי ילמדו כל תלמידי ישראל לימודי ליב"ה, שכוללים בתוכם מתמטיקה, מדעים ואנגלית. בנוסף, הממשלה תעודד יוזמות כלכליות לשילוב החרדים בשוק העבודה. יותקנו תקנות ולפיהן הטבות, פטורים והנחות שהמדינה מעניקה, יותנו במיצוי כושר השתכרות.

גזירות הדיור: יוקם קבינט, בראשות שר האוצר לפיד, ליישום תוכנית הדיור להשכרה של יש עתיד. בתוך 30 יום יתוקנו הקריטריונים לזכאות לשיכון כך שמיצוי כושר ההשתכרות יהווה קריטריון, במקום ותק בנישואים, מה שיפגע קשות בזוגות החרדים הצעירים.

עוד בהסכם: הפלת ממשלה תתאפשר רק ברוב של 65 ח"כים ומועמד חלופי מוסכם.

חברי כנסת שיתפצלו מסיעתם יאבדו את כספי מימון המפלגות.

בהסכם הקואליציוני נקבע שהמשא ומתן עם הפלסטינים יחודש.

כמו כן הממשלה תטפל בסוגיית הדרת נשים בכלים משפטיים, שיכאיבו ליהדות החרדית. מפרטי ההסכם עולה כי נפתלי בנט ושותפיו הדלי"ם הפקירו את היהדות החרדית, ושותפים בהגשמת משאלות לבם של אנשי יש עתיד לשורה של גזירות קשות כנגד היהדות החרדית, ועל זה כבר נאמר כל כלי יוצר עליך לא יוצלח…