מחיר הגרעין האירני כ-100 מיליארד דולר

על פי הנתוני מכון המחקר "קרנגי" האמרקאי, הנזק של הגרעין האירני 100 מיליארד דולר | איראן נכנסה להקפאה.

כלכלת איראן סופגת נזקים קשים בעקבות תוכנית הגרעין שלה. כעת נחשפים גם הסכומים מאחרי כל המילים היפות 'בידוד עולמי' 'וסנקציות'.

קרא עוד:

[postim]

ערב חידוש השיחות בין המעצמות לאיראן בקזחסטן, מכון המחקר האמריקאי "קרנגי" הנמצא בוושינגטון מעריך את הנזק בכמאה מליארד דולר.

לפי נתוני המכון, ביטול החוזים לאספקת אנרגיה גרמו לאיראן נזק של 60 מיליארד דולר בשנת 2010 ואילו ההכנסות מהנפט ירדו ב-40 מיליארד דולר בשנת 2012 בהשוואה לתקופה המקבילה בשנת 2011.

הסיבה העיקרית לגירעון היא חרם הנפט האירופי, שהובילה לירידה בייצור הנפט. בשנת 2008 ייצרה איראן 4.2 מיליון חביות נפט ביום, ואילו בפברואר השנה היא ייצרה רק 2.7 מיליון חביות. על פי הדוח, בשנת 2011 ייצאה איראן 2.5 מיליון חביות נפט ביום. בפברואר השנה היא ייצאה רק 1.3 מיליון חביות.

עלות בניית הכור בבושהר, שנבנה במשך ארבעים שנה כ-11 מיליארד דולר. מדובר באחד הכורים היקרים ביותר בהיסטוריה העולמית. הכור סיפק רק שני אחוז מתצרוכת החשמל של איראן.

אולם חשוב לעיין בשולי הדברים מחברי הדוח טוענים כי הלחץ הכלכלי שמפעילות ארה"ב והאיחוד האירופי לא יביא לקיצה של תוכנית הגרעין האיראנית משום שהמשך פיתוחה כרוך באופן הדוק מדי בגאווה הלאומית. "בלי הסדר פוליטי נרחב יותר, הסוגיה הגרעינית לא תיפתר במלואה לעולם" נכתב.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *