אלפים משתתפים במצעד החיים שנערך כעת במחנה ההשמדה אושוויץ בהשתתפות הרב הראשי לתל אביב-יפו, הרמטכ"ל, חיילים ואזרחים מכל העולם | במהלך הטקס הוקרנו דברי הנשיא באמצעות מסכי ענק.

מצעד החיים בפולין: הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ עומד הערב (שני) בראש הצועדים ב"מצעד החיים" שנערך בשעה זו במחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו שבפולין.

קרא עוד:

[postim]

מאות קצינים, נגדים, אנשי מילואים, משפחות שכולות וניצולי שואה צועדים לצידו של גנץ למסע במחנה ההשמדה.

לצדו של גנץ התלווה הרב הראשי לישראל לשעבר ורבה של תל אביב, הרב ישראל מאיר לאו, שדיבר במהלך הטקס ואמר, כי "זכינו לבנות מולדת. אנחנו לא צריכים עזרה מאף אחד".

"כשהציעו לפוצץ את מסילת הברזל כדי למנוע את רצח 50 אלף יהודי הונגריה, התשובה הייתה: "לא"! סיפר הרב לאו. "הסיבה הייתה משום שיש לנו מלחמה ולאחר שננצח היהודים יינצלו".

"היום אנחנו לא במצב הזה. יש לנו בית", הבהיר הרב לאו, "ועם כל הביקורת והתלונות צריך לנשק את האדמה כשנחזור הביתה, לנשק את רגבי עפרה של ארץ ישראל. היא הבית שזוקף את קומתנו ומעניק לנו את החירות האמיתית. היא נותנת לנו להיות עַם עִם מסורת"/

נשיא המדינה, שמעון פרס שיגר מסר שהוקרן על גבי מסכי הענק, בו הדגיש את חשיבותו של האירוע. "יש מצעדים שמודדים אותם לפי אורך הדרך, יש מצעדים שמודדים אותם לפי משך הזמן. אתם יוצאים למצעד שאין כדוגמתו – זה מצעד מן השפל התהומי ביותר לבין הפסגה הנשגבת ביותר, זה לא עניין של זיכרון או שכחה. דמם בדמינו זורם, רותח עד היום הזה. לא נירגע".

פרס הוסיף עוד ואמר: "המרחק הוא לא כל כך גדול. זה קרה לפני 74 שנים, זה חלק מהביוגרפיה שלנו לא חלק מההיסטוריה שלנו. עד היום הזה לא מילאנו את מה שנגדע מאיתנו. גודלו של העם היהודי היום הוא קטן ממה שהיה ערב המלחמה. הכאב, הפצע, המחסור עדיין קיימים. הם חיים בתוכנו. אנחנו חיים ממה שקרה להם. התמונה הזו התבהרה לנו ב-1945 ביום שנגמרה המלחמה. ותוך זמן קצר- 3 שנים, קרה לנו הנס הגדול ביותר, השיא. התקומה החדשה של העם היהודי- מדינת ישראל. היא קמה בניגוד לכל המימדים ולכל הנורמות. שוב העם היהודי טיפס למרומים חסרי תקדים. בין התהום ובין הפסגה אין מרחק. אחד הוא תוצאה של השני. גבורתה של ישראל נובעת מגבורת בניה, אבל בבניה זורם הכעס היגון הבל-יאומן שקרה לנו".

הרמטכ"ל בני גנץ, שעומד בראש המשלחת ביקר אמש (ראשון) במחנה ההשמדה אושוויץ וכתב בספר האורחים, "ביום קר אך בהיר כזה, אי אפשר להבין ואי אפשר לגשר על הפער בין השקט מסביב לבין הזוועה שהתרחשה לה פה, בינות לצריפי המחנה ובתוכם. זוועה בלתי נתפסת".

גנץ הוסיף עוד וכתב, "צה"ל הוא חומת המגן של הבית הלאומי – מקום מבטחים לכל העם היהודי. אני גאה לעמוד בראש הצבא ובראש המשלחת. אני מבקש בצנעה רבה, בכאב ובהרכנת ראש לזכר הנספים, ומתוך כבוד לשורדים, לשאת באחריות ללימוד לקחי עבר ולהבטחת ביטחון העתיד".