מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי מפעיל לחצים על עמיתיו בסין ובקוריאה הדרומית במטרה להביא לסיום המשבר באזור I יציעו סיוע לקוריאה הצפונית בתמורה להתפרקותה מגרעין

בפגישה שהתנהלה בין מזכירי מדינות ארצות הברית וקוריאה הדרומית, נוסח מתווה משותף אותו יש בכוונתם להציע לקוריאה הצפונית. המטרה: סיום המתיחות השוררת באזור בעקבות הצהרותיו של פיונגיאנג בשבועות האחרונים.

קרא עוד:

[postim]

על פי דיווח של עיתון 'הארץ', שוהה ג'ון קרי, מזכיר מדינת ארצות הברית, בימים אלו במזרח הרחוק במטרה לנסות לסיים את המשבר, זאת לאחר שמפיו של מנהיג קוריאה הצפונית, נשמעות הצהרות לוחמניות במיוחד. במסיבת עיתונאים שקיים יחד עם מקבילו הדרום קוריאני יון ביונג-צה, הביעו השניים את רצונם לחדש את השיחות בין פיונגיאנג למערב ולנסות לסייע לקוריאה הצפונית כפי ההסכם שנחתם עמה לפני כ- 8 שנים, בתמורה להתפרקותה מגרעין.

וושינגטון וסיאול מעוניינות בהחייאת ההסכם, על אף שהופר על ידי פיונגיאנג מספר פעמים מאז שנחתם. ארה"ב ובנות בריתה ראו בניסיונות הגרעיניים של קוריאה הצפונית הפרה של ההסכם – כמו גם מאמציה לקידום תוכנית להעשרת אורניום.

קרי מפעיל לחצים על עמיתיו בסין. "אין ספק שזוהי תקופה קריטית המציבה אתגרים עבור שתי המדינות", אמר קרי. "המצב בחצי האי קוריאה, הגרעין האירני, סוריה, המזה"ת וכלכלות העולם צריכים לקבל דחיפה וטיפול הולם".

במהלך פגישה עם נשיא סין, שי ג'ינפינג ועם בכירים נוספים בממשל, הגיעו לידי הסכמה כי יש לפעול במשותף למען שימור הקשרים בין המדינות ולפעול יחד בנושאים כדוגמת קוריאה הצפונית ואיראן.