רוב חברי הסנאט האמריקני חתמו על החלטת תמיכה בישראל במקרה תקיפה באיראן | ההערכה היא כי התמיכה תהיה גורפת | האיום האיראני מאיים על ישראל, ארה"ב והעולם כולו

ביוזמת יושב ראש ועדת החוץ בסנאט האמריקני, רוברט מננדז והסנאטור לינדזי גרהם, אישרה הלילה ועדת הסנאט החלטה, לפיה במקרה של תקיפה ישראלית באיראן, וושינגטון תגבה את ירושלים מבחינה כלכלית, צבאית ודיפלומטית.

קרא עוד:

[postim]

מיד עם התקבל האישור, שלחו יוזמי ההחלטה שלחו קריאה לנשיא אובמה, להגביר את אכיפת הסנקציות שהוטלו על טהרן. ההחלטה שאושרה בסנאט זקוקה עדיין לאישור סופי של הסנאט כולו, אך כפי הנראה תזכה לתמיכה גורפת.

החלטת הסנאט ה-65 קובעת כי "ארצות הברית תעמוד לצד בעלת בריתה, במידה ותיאלץ לנקוט פעולה צבאית ותממש את זכותה להגנה על שטחה, על אזרחיה ועל קיומה אל מול האיום האירני".

במהלך יום העצמאות של מדינת ישראל, שלח הנשיא אובמה איגרת לנשיא פרס ובה הוא מברך את ישראל ומבהיר כי ארצות הברית תמשיך לעמוד לצד ישראל בדיוק כפי שעמדה לצדה מיום הקמתה. בנוסף, כתב הנשיא, "הקשרים הפוליטיים, הכלכליים, הביטחוניים והתרבותיים חזקים מתמיד".

חברי הסנאט הבהירו כי מדינתם מחויבת למנוע מאירן השגת נשק גרעיני. וכי האיום האיראני מסכן את ארצות הברית, ישראל והעולם כולו.

"החלטת הסנאט שולחת מסר ברור וחשוב של סולידריות עם ישראל נגד האיום הגרעיני מאירן", נכתב בהודעה שפרסמה השדולה היהודית-אמריקנית איפא"ק לאחר קבלת ההחלטה.

יחד עם הקולות הנשמים מארצות הברית, מתריע שר הביטחון של ישראל, משה (בוגי) יעלון, "העולם החל לטפל בבעיית הגרעין הצבאי האירני באיחור", ומוסיף, "המשטר בטהרן אינו מזהה נחישות של העולם המערבי לעצור את פרויקט הגרעין, ולכן הוא מרשה לעצמו להמשיך ולקדם את תוכניתו. רק העמדה של המשטר האירני בפני הדילמה של פצצה או הישרדות תוביל לעצירת הפרויקט".

יחד עם קריאתו לעולם להכביד את הסנקציות ולייצר אופציה צבאית אמינה, הבהיר יעלון כי על ישראל להיות ערוכה להגן על עצמה ללא הסתמכות על סיוע חיצוני.