במטרה להרתיע את איראן: מסתמן הסכם בין ישראל לטורקיה

יעקב עמידרור יוצא לטורקיה עם חבילת הטבות תמורת הצבת כוחות חיל האוויר על אדמתה | המטרה הסופית: חזרה להסכם בין המדינות משנת 1996

לאחר הפיוס עם טורקיה, חותרת ישראל לקראת הסכם צבאי בין המדינות, שיאפשר הצבת כוח תקיפה ישראלי אסטרטגי על אדמת טורקיה, במטרה להרתיע את איראן בשל תוכנית הגרעין.

קרא עוד:

[postim]

מי שעמד ודחף את ראש הממשלה נתניהו להגיע לפיוס עם טורקיה, היה יעקב עמידרור, ראש המטה לביטחון לאומי. עמידרור זוכה לאימון רב בקרב הצמרת הטורקית והוא צפוי להגיע לאנקרה, על מנת לסכם את פרטי הפיוס.

בתמורה להקמת בסיס ישראלי בבסיס חיל האוויר אקינצ'י, סמוך לאנקרה, יציע עמידרור לטורקיה, מערכות טילים מתקדמות וטכנולוגיית מעקב. בין היתר: מערכות הגנה "חץ" נגד טילים, מערכת מתקדמת שמאפשרת לטייסי קרב לסרוק שטחים נרחבים בעודם טסים במהירות גבוהה, באמצעות מצלמות, ומערכת לוחמה אלקטרונית מתקדמת תוצרת "אלתא".

בין היתר, ינסה עמידרור לגשר על הפערים בנוגע להסכם הפיצויים למשפחות תשעת האזרחים הטורקים שנהרגו בהשתלטות על ה"מרמרה" במאי 2010, מה שהביא לקרע בין ישראל לטורקיה.

הדרג המדיני הורה לעמידרור לחדש את ההסכם שהיה בשעתו בין טורקיה לישראל משנת 1996, אז הותר לחיל האוויר הישראלי להתאמן בשטח האווירי של טורקיה ולהשתמש בבסיס אקינצ'י, בתמורה להסכם, התאמנו טייסים טורקיים במתקנים ישראליים בנגב.

בטורקיה עולים חששות כבדים מהנעשה באיראן ובסוריה ובשל כך חפצים להצטייד בנשק הגנה. גורם ביטחוני ישראלי מאמין שהפוליטיקאים ימצאו דרך להתנצל ולהחזיר על כנה את הברית הישראלית-טורקית נגד סוריה ואיראן.

לדבריו "טורקיה מודאגת בשל השאיפות של איראן בנושא הטילים ולהתמודד מולה באופן עצמאי, ייקח לה שנים. עם הידע הישראלי, המבוסס על הטיל הבליסטי 'יריחו', מסגרת הזמן הזאת תתקצר".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *