תמו ההכחשות; הייגל מודה: הסורים עשו שימוש בנשק כימי

לאחר הכחשות וחוסר הסכמה עם הישראלים, שר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל מודה כי הסורים עשו שימוש בנשק כימי | הבית הלבן עדיין לא השתכנעו וטוענים כי הערכות המודיעין האמריקני על הנשק הכימי בסוריה לא מספיקות

הממשל האמריקני משנה את גרסתו ומודה הערב (חמישי) באופן רשמי כי אכן נעשה שימוש בנשק כימי בסוריה.

קרא עוד:

[postim]

לאחר שורה של חילוקי דעות עם שירותי הביון הישראלים, האמריקנים נאלצו הערב להסיר את הכובע בפני הישראלים, ולשנות את גרסתם. שר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל התייצב מול הכתבים ב'אבו דאבי' והודה כי "המודיעין האמריקני מאשר במידת ביטחון משתנה ומוגבלת שסוריה השתמשה בנשק כימי בקנה מידה מצומצם".

לאחר מכן הגיעה הודעת הבית הלבן שנסוג בו ופרסם הצהרה שלפיה הערכות המודיעין האמריקני על הנשק הכימי הסורי לא מספיקות. "יש צורך בעובדות מהימנות ובדוקות", נאמר בהודעה. לאחר מכן מזכיר המדינה ג'ון קרי הצהיר כי המשטר השתמש בנשק כימי בשתי מתקפות.

מבחינת הממשל האמריקני שימוש בנשק הכימי בסוריה הוא "קו אדום" לאחר שאובמה הצהיר קבל עם ועדה כי ארה"ב תתערב בנעשה בסוריה במידה ואכן יעשה שימוש בנשק כימי . בכירי אמ"ן התייצבו בשבוע האחרון והצהירו כי אכן נעשה שימוש בנשק כימי, אולם כאמור, הבית הלבן לא אישר את המידע הישראלי עד כה.

"בהינתן הסיכונים המעורבים, ומה שלמדנו מניסיון העבר הלא רחוק שלנו, אין די בהערכות מודיעין – רק עובדות מהימנות ובדוקות שמספקות לנו מידה של ביטחון ינחו את קבלת ההחלטות שלנו", כך נכתב במכתב ששוגר מהבית הלבן לקונגרס.

יש לזכור שהייגל עצמו אמר במהלך ביקור השבוע במצרים כי הופתע מפרסום ההערכות הישראליות לפיהן סוריה השתמשה בנשק כימי – זאת, משום שבפגישתו עם יעלון הוא לא קיבל מידע בנושא.

ראש חטיבת המחקר באמ"ן, תת-אלוף איתי ברון אמר השבוע , כי "למיטב הבנתנו אסד עשה שימוש בחומר לחימה כימי ממית בשורה של מקרים נגד המורדים, כנראה בגז מסוג סארין. הסיכוי שהנשק הזה יעבור לגורמים רדיקליים מטריד מאוד".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *