אסד מאשים את ישראל בשיתוף פעולה עם המורדים בארצו | במקביל פוקעת סבלנותם של האמריקנים וחברי הסנאט קוראים לנשיא אובמה להתערב ולסייע למורדים | בוושינגטון טרם החליטו כיצד להגיב למלחמת האזרחים הסורית

אל מול מלחמת האזרחים בסוריה, הגובה קרבנות רבים מדי יום, פוקעת סבלנותם של האמריקנים ומתחילה להראות סימנים כמו באה אל קיצה. בוושינגטון עדיין מתלבטים כיצד לנהוג, לאור ההתפתחויות האחרונות במדינה – השימוש בנשק כימי והירי לעבר ישראל.

קרא עוד:

[postim]

ברוב של 15 חברים נגד שלושה, הצביעו חברי הוועדה ליחסי חוץ של הסנאט, הבית העליון של הקונגרס בארה"ב, בעד הצעת החוק שקוראת לארה"ב לשלוח נשק לגורמים "המתונים" באופוזיציה הסורית. זוהי הפעם הראשונה שהמחוקקים האמריקניים קוראים לנשיא להתערב למעשה מבחינה צבאית בסוריה מאז פרוץ מלחמת האזרחים.

"אני לא חושב שאנחנו יודעים את מי אנחנו מחמשים, והאמת היא שהמציאות משתנה מדי יום. לפעמים המורדים נלחמים אחד בשני", אמר הסנטור טום אודל מהמפלגה הדמוקרטית. "המצב בסוריה הוא קריטי לא רק לסוריה, אלא גם לארה"ב, יש לתרום למאמצים להלחם בקיצוניות", אמר לעומתו הסנטור רוברט מננדז, דמוקרטי גם הוא, שתמך בהצעה.

מליאת הסנאט, המונה 100 חברים, תקבל את ההצעה לאישורה. " הסנטור הרפובליקני ג'ון מקיין , שהיה מועמד לנשיאות ארה"ב בעבר, עבר אך לפני חודש, כי לפי הבטחת הנשיא אובמה, שימוש של אסד בנשק כימי ישנה את חוקי המשחק ויהווה חציית קו אדום. "אני חושב שדי ברור שהקו האדום נחצה".

עוד הדגיש מקיין, כי לארה"ב מוכרחה להיות יכולת מבצעית לאבטחת מאגרי הנשק הכימי בסוריה: "איננו רוצים בשום פנים ואופן שהם ייפלו לידיים הלא נכונות".

בבית הנבחרים, הבית התחתון של הקונגרס, לא נרשמה התלהבות להתערבות אמריקנית במלחמה בסוריה, בעיקר בקרב חברי המפלגה הרפובליקנית. על פי החוק האמריקני, אם ההצעה תאושר בסנאט, עליה להיות מאושר גם בקונגרס ואז להגיע לשולחנו של הנשיא אובמה, לחתימה או להטלת וטו.

עד להחלטת האמריקנים בנושא הבוער, נזכיר כי אסד מאשים את ישראל בסיוע למורדים וכי צבא סוריה הודה על ירי מכוון לעבר כוח צה"ל בגולן. נזק נגרם לרכב סיור צה"לי, אך לא הושמד כפי הפרסומים הסורים.