טורקיה: מפגין נהרג באיסטנבול, התפרעות אלפים באנקרה

מונית שהתנגשה בקהל של מפגינים נגד ארדואן, הביאה למקרה המוות המאומת הראשון מאז החלו האירועים האלימים בטורקים | בעיר הבירה ירו השוטרים גז מדמיע לעבר מפגינים | האופוזיציה טוענת כי 1,500 בני אדם נעצרו, אך משרד הפנים דיווח על 500 עצורים בלבד | ארגון העובדים הגדול בטורקיה הודיע על שביתה כללית מחר

שבוע חלף מאז החלה המחאה באיסטנבול ונראה שעל אף שההפגנות כבר אינן המוניות כפי שהיו בסוף השבוע – המשטרה והמפגינים לא נסוגים מהסגנון האלים שאפיין אותן. גם היום (שני) ירתה המשטרה גז מדמיע לעבר מפגינים שהתאספו במרכז הבירה אנקרה בקריאה לראש הממשלה רג'פ טייפ ארדואן להתפטר. כאלף איש התאספו בעיר, רובם צעירים.

קרא עוד:

[postim]‬‏

גם באיסטנבול התקיימה הפגנה נגד הממשלה בכביש מהיר בשכונת אומרנייה, במהלכה נדרס למוות צעיר בן 20 בשם מחמט אייבליטאש. המפגין נהרג כאשר מונית התנגשה בקהל מפגינים בכביש מהיר בעיר הגדולה בטורקיה. ארבעה בני אדם נוספים נפצעו, ומצבו של אחד מהם מוגדר קשה.

זהו מקרה המוות המאומת הראשון במהומות, לאחר שארגון זכויות האדם "אמנסטי אינטרנשיונל" טען בסוף השבוע כי שני מפגינים נהרגו כתוצאה מאלימות המשטרה, אולם לא נמצא אימות לדיווח.

על פי האופוזיציה בטורקיה, כ-1,500 בני אדם נעצרו במהומות באנקרה. איילין נזליאקה, חברת מפלגת העם הרפובליקנית, טענה כי מהעצורים נמנעה גישה לעורכי דין, וכי הם הוכרחו לחתום על הצהרות. מנגד, משרד הפנים הטורקי דיווח על 500 עצורים בלבד בעיר הבירה.

בתוך כך, ועד העובדים הגדול במדינה, KESK, הודיע על פתיחתה של שביתת אזהרה כללית החל ממחר. "הטרור שהמדינה הפעילה כלפי המוני מפגינים ברחבי המדינה הוא הוכחה לאיבה שרוחשת ממשלת ארדואן לדמוקרטיה", אמרו בארגון. ארגון העובדים, המונה כ-240 אלף חברים, נחשב למזוהה עם האופוזיציה בטורקיה.

מנגד ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, שוב התייצב הבוקר מול המצלמות, כדי לנסות ולהרגיע את הרוחות בארצו אחרי עוד לילה של הפגנות נגדו. רגע לפני שהוא ממריא לביקור ממלכתי במרוקו ואחרי שמטה מפלגתו בעיר איזמיר הוצת, האשים ארדואן "גורמים קיצוניים" בארגון המחאה, וגונן על ממשלתו.

"תהיו רגועים, כל זה ייגמר", אמר ארדואן במסיבת עיתונאים בנמל התעופה באיסטנבול, וקרא לציבור שלא להיגרר אחרי ההפגנות, שהחלו בסוף השבוע. "המחאה הזאת מאורגנת על ידי גורמים קיצוניים", הוא הדגיש.

2 תגובות

על מה בדיוק ההפגנות?
על גיוס חרדים בישראל לצה"ל ?
לא הבנתי, תסבירו בבקשה!

אולי נשלח משט שלום למפגינים בטורקיה נגד הטבח בבני עמו

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן