לפי הדיווחים בתקשורת האיראנית, ישראל שלחה נציג מטעמה להיפגש עם בכירים קטארים בחודש מאי האחרון, כדי לדון עימם באספקה של נשק לאופוזיציה נגד משטר אסד | ממשלת סוריה על ניתוק היחסים עם מצרים: "מצפים שיסגרו בדיוק באותה ההתלהבות את שגרירות ישראל".

ישראל שלחה נציג מטעמה ללונדון, כדי לדון שם עם בכירים בקטאר בחימוש המורדים הסורים – כך נטען היום (ראשון) בדיווח שפורסם בתקשורת האיראנית. מהדיווח עולה כי הפגישה התרחשה בחודש שעבר, בעקבות הסרת אמברגו הנשק של האיחוד האירופי, וכי סוכם שקטאר תהיה אחראית למימון הנשק שיועבר לכוחות האופוזיציה.

קרא עוד:

[postim]‬‏

על פי הדיווח, פגישת תיאום חשאית שנמשכה ארבע שעות, התקיימה בין נציג ישראלי לבכירים קטאריים ב-20 במאי בלונדון – בביתו של איש העסקים הקטארי חאלד אל-עבאדי – ובה סוכם שקטאר תממן את משלוחי הנשק שיירכש מחברות אירופאיות.

"במהלך הפגישה הוחלט כי ישראל תכין ותספק את הנשק, ותיכנס למשא ומתן עם יצרניות נשק אירופאיות על הרכישה ועל העברת הכספים, כשהצד הקטארי יממן את העסקאות", מסר מקור שלא הזדהה בשמו לסוכנות הידיעות.

כזכור רק ביום שישי האחרון, ארה"ב הצהירה לראשונה באופן רשמי כי כוחות אסד עשו שימוש בנשק כימי בסוריה. בהצהרה שפרסם סגן היועץ לביטחון לאומי של הנשיא אובמה, נאמר כי ארה"ב מעריכה שחיילי צבא אסד השתמשו בנשק כימי כנגד כוחות המורדים במלחמת האזרחים המתחוללת בסוריה.

"קהילת המודיעין מעריכה שמשטר אסד השתמש בנשק כימי בקנה מידה קטן מספר פעמים בשנה שעברה כנגד כוחות האופוזיציה", אמר סגן היועץ בן רודס.

בתוך כך, רשת "אל-ערביה" דיווחה כי הצבא הסורי ירה לא פחות מ-700 פצצות מרגמה בשכונות בבירה דמשק מאז הבוקר, במסגרת הלחימה עם המורדים. האופוזיציה הסורית דיווחה כמה בני אדם נהרגו, בעוד שבממשלת סוריה בחרו להתעסק בהודעה של מצרים על ניתוק היחסים עם דמשק וקראו לה בתגובה לסגור גם את שגרירות ישראל בקהיר.

גורם בכיר בממשל אסד תקף בחירפות את נשיא מצרים מורסי, וטען כי הוא "הצטרף לתזמורת הקושרים נגד סוריה, בהובלת ארצות הברית וישראל". לדבריו, "ההחלטה הזו איננה משקפת את רצון העם המצרי, שיש לו קשר חזק עם העם הסורי כבר משחר ההיסטוריה".