טורקיה: אלפים במפגן תמיכה בארדואן

בזמן שעשרות אלפים מפגינים לא רחוק ממנו, ניסה ראש ממשלת טורקיה להגן על פינוי פארק גזי. "ביצעתי את המוטל עליי במסגרת התפקיד. לא נוכל לסבול את זה יותר", הוא הכריז | שני ארגוני עובדים גדולים בטורקיה מאיימים לשבות מחר כמחאה

עשרות אלפי בני אדם הגיעו הערב (ראשון) להפגנת תמיכה בראש ממשלת טורקיה רג'פ טייפ ארדואן באיסטנבול. ארדואן הגיע למפגן ועלה לבמה, שם התקבל בקריאות אהדה. "אלו התוהים לעצמם מה קורה בטורקיה, צריכים להסתכל יותר טוב כאן, על איסטנבול", אמר ארדואן לתומכיו. "עשרות האלפים כאן הם לא אלו ששרפו והרסו; עשרות האלפים פה הם לא הבוגדים שהשליכו בקבוקי תבערה על אנשיי. מה שלא נעשה, נישאר במסגרת הדמוקרטית והחוק. מעולם לא דחפנו את הגבולות הלגיטימים שלנו", הוסיף.

קרא עוד:

[postim]‬‏

"אמרתי לבכירים במשרד הפנים שהם עומדים לפנות את פארק גזי, וזה הסוף", אמר ארדואן בפני תומכיו. "הגענו לנקודת הסיום, לא נוכל לסבול את זה יותר. כמו שכולכם יודעים, אתמול המבצע הזה יצא על הפועל". לדבריו, "פינוי הפארק הוא חובתי כראש הממשלה. אם לא הייתי מורה על כך, מה הטעם שאני בתפקיד?", הוא תהה.

ראש הממשלה הטורקי נשמע כמי שממשיך כל הזמן להחריף את הטון כלפי המפגינים, ולראשונה כינה אותם גם "טרוריסטים". הוא גם מתח ביקורת חריפה על הכיסוי שמעניקים כלי תקשורת זרים להתרחשויות האחרונות במדינתו, וטען כי איננה משקפת את המציאות.

בד בבד, כאלף שוטרים הוטסו לאיסטנבול מאזורים מרוחקים בטורקיה והוצבו ברחבי העיר, על מנת לפזר הפגנות נגד ארדואן. כ-350 מהם רוכזו במרכז איסטנבול מחשש להתחדשות המהומות. מתח רב שורר בעיר לאחר לילה אלים ומלא בהתנגשויות בין שוטרים למפגינים שהתנחלו בכיכר טקסים. השוטרים נכנסו לכיכר לאחר שבועות של הפגנות נגד ממשלתו של ארדואן. הבוקר פינו דחפורים את הדרך לכיכר שנחסמה על ידי המפגינים, ועובדי העירייה ניקו את הכיכר ושתלו פרחים כשהם מאובטחים על ידי שוטרים שהקיפו אותם.

במהלך הלילה, שאותו כינו עדי ראייה "החמור ביותר מאז החלו המהומות", הדפו השוטרים את המפגינים מהכיכר עם גז מדמיע וזרנוקי מים, וכ-29 מפגינים נפצעו. ברשת BBC דווח כי המפגינים איבדו את אחיזתם בפארק גזי וכעת הם חושבים על אסטרטגיה חדשה להמשך המחאה. פעילים קוראים כעת למפגינים לשוב למרכז העיר, וכמה אירועים אלימים נרשמו בשעות הבוקר ברחובות הסובבים את הכיכר וכן בבירהאנקרה. ארדואן הודיע כי יכבד את החלטת בית המשפט שלא להרוס את פארק גזי, הסיבה שבגללה החלה המחאה, אך התעקש לפנותו על ידי כוחות ביטחון.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן