אחרי שהפתיע את כולם וזכה בניצחון מוחץ בבחירות, התייצב נשיאה החדש של איראן לראשונה בפני המצלמות | כבר לא האויב הציוני אלא ישראל: "איראן צעדה לאחור בגלל הקיצוניות, הסנקציות משרתות רק את ישראל" אמר | האיחוד האירופי: "נמשיך להפציר באיראן לבנות אמון בנוגע לגרעין"

יומיים לאחר שהצליח להפתיע אפילו את משטר האייתוללות באיראן עם ניצחונו הסוחף בבחירות לנשיאות, התייצב היום (שני) חסן רוחאני בפעם הראשונה בפני עיתונאים מקומיים כדי לשפוך אור על המדיניות אותה הוא מתכוון להתוות במהלך כהונתו. רוחאני, שהיה המתון מבין המועמדים לתפקיד, התחייב שאיראן בהנהגתו "תקיים אינטראקציה בונה עם מדינות העולם".

קרא עוד:

[postim]‬‏

"הממשל שבחרתם ימשיך לרדוף אחרי מטרותיה של האומה, במסלול שנועד לשמירה על הכלכלה הלאומית", הכריז הנשיא הטרי. "אנו נחייה את כללי האתיקה ואת השיח הבונה עם העולם בזכות כוחה של המתינות. אני מקווה שכל האומות ינצלו את ההדמנות שנוצרה ליחסים ידידותיים.

"נלך בדרך של מודרניזציה", הבטיח רוחאני, והכריז כי "אסור לתת לאיראן לצעוד לאחור בשל מדיניות העבר". הוא נשאל בנוגע לתכנית הגרעין של מדינתו, ואמר כי "תכנית הגרעין שלנו שקופה לחלוטין, אבל נפגין עוד יותר שקיפות כדי להוכיח לעולם שהיא לא חורגת מהמסגרות". על כך שגבר בפער עצום על יתר המועמדים, הוא אמר כי מדובר ב"עידן חדש, של מודרניזציה וצדק, ולא של קיצוניות שמצעידה אותנו לאחור".

הנשיא הטרי בחר להתייחס בהרחבה לנושאי הפנים והכלכלה, שסובלת מנזקים חמורים בעקבות הסנקציות שהטילו המעצמות נגד איראן. רוחאני טען כי הרפובליקה האסלאמית "לא עשתה דבר כדי להיות ראויה לסנקציות", וכי המרוויחה היחידה מהן היא ישראל.

במקביל, מי שהגיבה לבחירתו של רוחאני היא שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, שהבטיחה שהאיחוד "ימשיך להפציר באיראן בנוגע לתכנית הגרעין שלה". "כרגע אנחנו ממתינים שתוקם באיראן ממשלה חדשה", הסבירה אשטון במהלך ביקור בבגדאד. "נמשיך לדחוק באיראן לעבוד בצמוד איתנו ועם הקהילה האירופית כדי לבנות אמון בין הצדדים בנוגע לאופיה של תכנית הגרעין".

כזכור, בישראל התקבלה בחירתו של רוחאני בתגובות מעורבות. בעוד שהנשיא שמעון פרס טען כי עלייתו לשלטון של מועמד מתון היא בגדר הזדמנות לישראל, ראש הממשלה מיהר להבהיר כי "חמינאי הוא עדיין מי שקובע". אליו הצטרף היום גם יושב ראש ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, אביגדור ליברמן, שאמר בראיון לגלי צה"ל כי "לא בטוח שרוחאני מתון יותר, אבל הוא בטוח אדם מתוחכם יותר".