שר החוץ ג'ון קרי תומך בתקיפה מיידית בסוריה | הרמטכ"ל דמפסי מתנגד | יש לבדוק קודם את ההשלכות המדויקות של תקיפה שתצריך למעלה מ- 700 גיחות לאזור הסורי | אובמה נוטה לעמדת דמפסי והתקיפה נדחתה

לפנות בוקר (רביעי) חשף העיתונאי המקורב לבית הלבן, ג'פרי גולדברג, כי בסוף השבוע שעבר התנהל ויכוח קשה בין שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי, לבין ראש המטות המשולבים, גנרל דמפסי, בעניין תקיפה בסוריה וסיוע למורדים. נראה כי הנשיא אובמה נוטה לתמוך בעמדת הגנרל דמפסי, והתקיפה נדחתה.

קרא עוד:

[postim]

על פי הדיווח בוואלה!, טען שר החוץ ג'ון קרי, כי על ארצות הברית לצאת לאלתר לפעולה צבאית בסוריה, לתקוף את שדות התעופה הצבאיים שלה, בדגש על אלה מהם ממריאים מטוסי חיל האוויר של המשטר לבצע תקיפות באמצעות נשק כימי. כאמור, ראש המטות המשולבים התנגד – ולכן התקיפה נדחתה. הויכוח הסוער התנהל בחדר המצב בבית הלבן.

לטענת דמפסי, מדובר בפעולה צבאית מורכבת וארוכה, זאת בשל מערכות ההגנה האווירית הכבדות של צבא סוריה. עוד הוסיף, כי מחלקת המדינה אינה מודעת להשלכות המלאות של מבצע שכזה. בישיבה דרש לדעת מהן תכניותיו של קרי ליום שאחרי התקיפה.

"לא מדובר בשיגור מספר טילים או פצצות ובכך סיימנו עם העניין", אמר הגנרל. תחילה יאלץ חיל האוויר לפגוע בכל מערכת ההגנה האווירית של סוריה, ובכך יהפוך את העניין למבצע שידרוש למעלה מ-700 גיחות. בנוסף, "אין זו העת למבצע שכזה, בשל האילוצים הכלכליים שעמם מתמודד הפנטגון". נראה כי עמדת הנשיא אובמה קרובה יותר לזו של הרמטכ"ל, מאשר של שר החוץ.

בתוך כך, מנסות ארצות הברית ורוסיה להגיע להסכמות ביניהן בעניין הסורי. אובמה ניסה לשכנע את פוטין כי יש צורך לסייע למורדים. עד כה לא נרשמו תוצאות מרשימות לניסיונות השיחות ביניהם.