שר החוץ של המדינה באמריקה הלטינית אמר כי מתנהלים מגעים מול מוסקבה בנוגע למדליף תכנית המעקבים, והבהיר כי "השיקול החשוב ביותר מבחינתנו יהיה שמירה על זכויות אדם" | סנודן אמור היה לעלות על טיסה מרוסיה לקובה, אלא שעדי ראייה טענו: "הוא לא היה על המטוס"

פרשת הימלטותו של אדוארד סנודן, שהדליף את תכנית המעקבים אותה הפעילה ארצות הברית, ממשיכה להביך את הממשל האמריקני. סנודן, שהגיע אמש לרוסיה, אמור היה לעלות על טיסה לקובה, אלא שעל פי עדי ראייה הוא כלל לא נכח במטוס כשהמריא. כעת, לא ברור האם הוא נמצא עדיין ברוסיה, שכבר התבקשה להסגירו.

קרא עוד:

[postim]‬‏

במקביל, שר החוץ של אקוודור אישר באופן רשמי כי המדינה באמריקה הלטינית קיבלה בקשה להעניק לסנודן מקלט מדיני, ומקיימת בנושא מגעים מול רוסיה. השר, ריקרדו פאטינו, רמז שמדינתו נוטה לקבל את הבקשה כשאמר כי "השיקול החשוב ביותר הניצב בפנינו הוא שמירה על זכויות אדם". לדבריו, "רוסיה היא היחידה שיכולה לומר היכן סנודן נמצא כעת".

העובדה שאיש הסוכנות לביטחון לאומי לשעבר הגיע לרוסיה הביאה את המתיחות בינה לבין ארצות הברית לשיא. בוושינגטון הבהירו כי "אנו מצפים מממשלת רוסיה למצות את כל יכולותיה על מנת להעביר את אדוארד סנודן לידינו", כשאתמול היה גם מי שהאשים ישירות את הנשיא פוטין.

דוברת המועצה האמריקנית לביטחון לאומי קראה הבוקר לשלטונות הרוסים לעשות ככל שביכולתם על מנת להסגיר את סנודן. "אנו מצפים מהממשלה הרוסית למצות את כל יכולותיה בנושא", אמרה הדוברת קייתלין היידן. היא הוסיפה כי ארצות הברית הביעה את מחאתה גם בפני השלטונות בהונג קונג ובסין על שלא פעלו להיענות לדרישה האמריקנית להסגיר את המדליף ששהה שם מאז זהותו פורסמה.

בריחתו של סנודן הותירה את הממשל בוושינגטון במבוכה רבה, שכן לא נותרו לו אמצעים רבים מלבד להפציר במדינות השונות שיסגירו אותו. אתמול דווח כי ראש ה-CIA בעצמו נחת גם כן במוסקבה כדי לנסות ולקדם את הנושא מול הממשל המקומי.