קהיר היא מוקד ההפגנות, אבל המפגינים נמצאים הערב גם באלכסנדריה ופורט סעיד, וקוראים להדחתו של הנשיא מורסי | אדם נהרג וכ-30 נפצעו מאש על המפגינים בעיר בני סוויף | במקביל, גם מאות אלפים מתומכי מורסי מפגינים בקהיר | מסוקי קרב בשמי תחריר

מיליוני מצרים ממלאים בשעות הערב (ראשון) את כיכרות הערים ברחבי מצרים, בגל ההפגנות הגדול ביותר מאז המהפכה במדינה. בבירה קהיר, מאות אלפי מפגינים מציפים את כיכר תחריר שבמרכז העיר, מנופפים בדגלי המדינה וקוראים להדיח את הנשיא מוחמד מורסי.

קרא עוד:

[postim]‬‏

אדם אחד נהרג הערב ויותר מעשרים נפצעו בקרב בין מתנגדי מורסי לתומכיו בעיר בני-סואף, מדרום לקהיר. בינתיים, מקיימים המפגינים תהלוכות לארמון שבו נמצא מורסי, לא ארמון הנשיאות אלא ארמון אחר, שממנו מנסה מורסי לשלוט במצב. כמו כן, מפגינים תוקפים את המטה העיקרי של האחים המוסלמים, ליד קהיר. באזור הדלתא שורפים מפגינים משרדים של האחים המוסלמים.

מפגינים מצרים ביום הבחירות (צילום: פלאש 90)

לפי חלק מהדיווחים, הנשיא מורסי הועבר מהארמון שבו שהה, למתחם אחר בקהיר, מפאת חשש לשלומו. בד בבד להפגנות נגד מורסי, נעשים נסיונות של אנשי האחים המוסלמים לבצע "מפגני כוח" בערים, שכוללים בעיקר מסעות של אופנוענים ברחובות.

מעל הכיכר המפורסמת במרכז קהיר חגו אחר-הצהריים מסוקי אפאצ'י חמושים של צבא מצרים. הצבא הזהיר כי הוא מוכן להתערב בנעשה ולעצור את ההפגנות אם אלה ייצאו משליטה. שר ההגנה, עבד אל-פתאח א-סיסי, אמר בשבוע שעבר כי במקרה הצבא "ימנע ממצרים להידרדר למנהרה אפלה של אי-סדר אזרחי ומעשי הרג".

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, דרש מהצדדים במצרים להימנע ממעשי אלימות, והפציר במשטרה ובצבא לשמור על איפוק בפיזור המפגינים. אובמה, המבקר באפריקה, אמר כי על מורסי והאופוזיציה "להיכנס לדיאלוג בונה שיעסוק בבניית המדינה".