הנשיא מורסי דחה את האולטימטום: 6 שרים התפטרו

הצבא הציג לנשיא מורסי אולטימטום לעזיבת השלטון | אמש דחה אותו הנשיא | הבהיר לנשיא ארה"ב כי מצרים מתקדמת לעבר הליך דמוקרטי | העם במצרים קורא לצבא להנהיג

כיכרות המהפכה במצרים ממשיכות לגעוש ולסעור. מזכירות ללא ספק את המהפכה לה היינו עדים בשנה שעברה, זו שהחלה בכיכר תחריר. אמש הציב הצבא המצרי, בראשותו של עבד-אל-פתאח-א-סיסי, אולטימטום לנשיא מוחמד מורסי, לפיו עליו לעזוב את השלטון בתוך 48 שעות. בשעת לילה מאוחרת פרסם הנשיא הודעה על דחיית האולטימטום מצדו.

קרא עוד:

[postim]

בהודעת הדרישה הבהיר הצבא, כי במידה והנשיא לא ייענה לדרישה, ייאלצו לנקוט באמצעים של מרי אזרחי כולל. נראה שבארמון הנשיאות לא התרגשו יתר על המידה מהאיום. במקביל להודעה זו, התפרסמה הודעה כי מורסי שוחח בטלפון עם נשיא ארה"ב אובמה, ודן עמו במשבר שמתחולל במדינה. מקורות יודעי דבר מספרים כי מורסי אמר לאובמה שמצרים מתקדמת בצעדיה לעבר תהליך דמוקרטי בדרכי שלום.

במקביל להודעת מורסי, פרסמו גם הפלגים המוסלמים במצרים, ובהם התנועה השלטת במדינה, האחים המוסלמים, הודעה שלפיה הם דוחים את הניסיון להשתמש בצבא כדי להביא להפיכה במדינה. לדבריהם, יש להביא לפתרון, אם כי בכפוף לחוקה המצרית.

הבהלה במצרים רבה. העם המצרי אינו מוכן לסבול יותר את שליטתם של האחים המוסלמים וחוששים כי מצרים מתקדמת לעבר הפיכה שתוצאותיה מי יידע. העם ברחובות קורא לא-סיסי שינהיג את מצרים והם אינם רואים במורסי שליט.

בתוך כל ההפגנות, ההודעות מצד הנשיא והארגונים השונים, הגישו ששה שרים את התפטרותם, ביניהם גם מקורבים למורסי, כשר החוץ מוחמד כאמל עמרו, התפטרות שהגיעה כמובן בשל המשבר במדינה. יחד עמם התפטרו שלושה מושלי מחוזות, ואליהם הצטרף סמי ענאן, יועצו הצבאי של הנשיא מורסי שכיהן בעבר בתפקיד רמטכ"ל הצבא. ענאן קרא לצבא מצרים לשמש פעם נוספת דוגמה מבחינת ההקרבה, אהבת המולדת והאזרח ועמידתו לצד רצונו של העם ודרישותיו הלגיטימיות. לדבריו, "הרחוב אמר את דברו וצריך להקשיב לו".

גם משרד הפנים המצרי הגיב למחאה המשתוללת ברחובות, והבהיר כי המשטרה במצרים היא משטרת העם, מבלי להשתייך לפלג פוליטי זה או אחר. לא מעט קציני משטרה הצטרפו למחאה נגד מורסי ושלטונו ובאלכסנדריה אף הפגינו מאות קציני משטרה נגד הנשיא.

כלי תקשורת מצריים מדווחים כי האחים המוסלמים הודיעו, כי יישבו לפגישה בה ידונו בעריכת משאל עם על המשך תפקודו של מורסי כנשיא.

2 תגובות

ממש ב"ותגעש (תשעג) ותרעש הארץ", לקיים מה שנאמר "וסכסכתי מצרים במצרים",
ראיתי תחזיות נוספות בלוח הרב גנוט. הוא תולה את ההתחלה של הבאלאגאן של אביב העמים המוסלמיים בליקוי החמה של מולד חודש שבט תשע"א, כפי מה שכתב שם, והלוח עוד נדפס בסוף הקיץ הקודם שלפניו (תש"ע). מפחיד. הנה לא ינום ולא יישן שומר ישראל.

מה קורה בסוריה?

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן