הצבא פרס גדרות תיל סביב המטה בו מוחזק מורסי

לאחר שהאולטימטום למורסי פקע, הנשיא הועבר מהארמון לבסיס צבאי והוטלו הגבלות על בכירי האחים המוסלמים | מהצבא נמסר כי בתום פגישה בין קצינים לבין נציגים מכל קצוות הקשת הפוליטית תימסר הודעה בנוגע לעתידה הפוליטי של מצרים | הצדדים עדיין מתבצרים בעמדתם. דוברו של מורסי: "הוא מוכן למות למען הדמוקרטיה", מפקד הצבא: "מוכן למות למען העם"

הצבא אמנם טרם מסר את הודעתו, אך דובר תנועת האחים המוסלמים אמר הערב (ד') כי "ההפיכה הצבאית במצרים החלה, טנקים החלו לנוע ברחובות". על פי דיווח ב-BBC, נצפו טנקים על גשר ה-6 באוקטובר במרכז קהיר. גם עוזרו של הנשיא מורסי פרסם מסר בשמו לעם המצרי, שבו הוא קורא להתנגד להפיכה הצבאית ב"דרכי שלום" ומדגיש: "אל תעשו שימוש באלימות".

קרא עוד:

[postim]‬‏

צבא מצרים הודיע כי כוננות צבאית עליונה הוכרזה בכל רחבי מצרים. הצבא פרש מחסומים וגדרות תיל סביב מטה משמר הנשיאות בו מוחזק הנשיא מוחמד מורסי בבירה קהיר. עדי ראייה דיווחו כי הצבא הציב גם כלי רכב משוריינים כדי למנוע מתומכי מורסי להתקרב למקום. רשת "אל-ג'זירה" דיווחה הערב כי עוזריו של מורסי עזבו את ארמון הנשיאות בקהיר וכי כוחות של הצבא נתפרסו במזרח קהיר. בינתיים, תמה פגישת מפקדי הצבא עם נציגי האופוזיציה ובקרוב צפויה הצהרה מטעם הצבא.

מהדיווחים עוד עולה כי הצבא השתלט בשעות הצהריים על בניין הטלוויזיה הממלכתית בקהיר. קצינים השתלטו על חדר הבקרה וחיילים גירשו מהבניין את מרבית העובדים. במקביל נציגים של המועצה הצבאית העליונה נועדים בשעה זו בקהיר עם שורה של נציגים פוליטים ונציגי כלל הדתות במדינה, בפגישה שבסיומה אמורה לצאת הודעה עם פקיעת האולטימטום שהוצב לנשיא, מוחמד מורסי, לעזוב את השלטון.

הפגנה נגד השלטון כיכר תחריר מצריםבינתיים, מאות אלפים כבר החלו להתכנס ולהפגין בכיכר תחריר בבירה, כאמור על פי הדיווחים קצינים של צבא מצרים השתלטו על בניין הטלוויזיה הממסדית והם מפקחים על הנעשה בתוך חדרי העריכה בשעות הערב יפוג האולטימטום שקצב שר ההגנה המצרי עבד אל-פתאח סיסי לנשיא מוחמד מורסי להשיב לדרישות המפגינים נגדו.

הבוקר דיווח העיתון המצרי אל-אהראם, הנחשב ליומון המשפיע ביותר במדינה, כי הנשיא מורסי צפוי לאבד את משרתו כבר בהמשך היום. לפי דיווח שהתפרסם בכותרתו הראשית של העיתון, בשעה 17:00 – עם פקיעת האולטימטום שהציב הצבא למורסי, ייתכנו שני תרחישים: הראשון – שבו הנשיא מורסי יודיע על התפטרותו, והשני – שבו הוא יפוטר במסגרת "מפת הדרכים" שיציגו ראשי הצבא. על פי הדיווח, "מפת הדרכים" של צבא מצרים כוללת ביטול של החוקה השנויה במחלוקת שהכניס לתוקף מורסי, ובחירה של קבוצת מומחים שתפקידה יהיה לנסח חוקה חדשה. לאחר מכן ייערך משאל עם לאישורה. במקביל, תוקם מועצה נשיאותית, בראשות מנהל בית המשפט לענייני חוקה, והיא תנהל את ענייני המדינה בתקופת המעבר שבין התפטרות הנשיא לקיום בחירות חדשות. תקופה זו צפויה להימשך בין תשעה חודשים לשנה.

מפגינים במצריםמפגינים בכיכר תחריר מצרים

בשלב זה כל הצדדים מתבצרים בעמדתם. מורסי עצמו דוחה את האיום של הצבא המצרי, ומסרב לעזוב את השלטון. דוברו מסר בהודעה רשמית כי הוא מעדיף למות "עומד כמו עץ" למען הדמוקרטיה, שעות לאחר שמפקד הצבא הודיע שיעדיף למות בשביל להגן על העם המצרי.

במקביל, מקורביו של מורסי מנסים למצוא פתרון שימנע מהצבא לפעול נגד מורסי. תנועת "גמעא אל-אסלאמייה", הנחשבת לבעלת בריתם של האחים המוסלמים, קראה למורסי להכריז על הקדמת הבחירות, כדי למנוע שפיכות דמים נוספת. בנאום ארוך שנשא לפנות בוקר, פנה מורסי לאומה המצרית בטלוויזיה, והבהיר כי אין בכוונתו לפנות את כסאו ולהתפטר. "לא אקבל תכתיבים", הצהיר. בתגובה לאולטימטום שהציב לו הצבא, אמר נשיא מצרים כי הוא מחויב לשאת במחויבויות הדמוקרטיות שלו ולהגן על הסדר הציבורי במדינה. בתום נאומו של מורסי פרצו בפתח אוניברסיטת קהיר מהומות אלימות בין תומכיו של הנשיא לבין מתנגדיו. 16 בני אדם נהרגו ו-200 נוספים נפצעו במהומות, אשר במהלכן דווח על שימוש שעשו כוחות הביטחון המצריים בנשק חם ובגז מדמיע.

סמלו של “האחים המוסלמים”

בתגובה שפרסם הארגון המאחד של תנועות האופוזיציה במצרים לנאומו של מורסי נאמר כי דבריו של הנשיא וסירובו להתפטר מהווים פתח לתחילתה של מלחמת אזרחים. "זוהי קריאה גלויה למלחמת אזרחים", נאמר בהודעת האופוזיציה. "הנשיא ממשיך להתכחש לכך שהעם דורש ממנו להתפטר". כמו כן, בהודעה שפרסם הלילה צבא מצרים תחת הכותרת "השעות האחרונות", נאמר כי אנשי הצבא מוכנים למות על מנת להגן על אזרחי המדינה מפני טרוריסטים וטיפשים. "אנו נשבעים לאלוהים שנקריב אפילו את הדם שלנו עבור העם המצרי, על מנת להגן עליו מפני טרוריסטים, קיצונים או טיפשים", לשון ההודעה.

2 תגובות

נו ואז מה יהיה?

למכה מצרים בבכוריהם כי לעולם חסדו

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן