מרפאות קורסות ופעוטונים מתרוקנים בהתפרצות מגיפת שעלת בלייקווד • מקרים רבים נוספים התגלו בבורו פארק ובוויליאמסבורג • תינוק נפטר ושני במצב קריטי • רבים לא חוסנו בשל הפחד מ'אוטיזם' • התפללו לרפואה

חמול על עוללינו: העיר החרדית לייקווד וסביבותיה בהתקף פאניקה עצום לאחר התפרצות מגיפה של מחלת השעלת באיזור. מקורה ככל הנראה בפעוטונים החרדיים ומשם היא מתפשטת. תינוק אחד, למשפחה חרדית נפטר ותינוק נוסף במצב קריטי: התפללו לרפואת התינוק בן החצי שנה ישראל מאיר בן שרה גיטל.

קרא עוד:

[postim]

בתי החולים הסמוכים, כמו ביה"ח בפילדלפיה אשרו הבוקר שישה מקרים נוספים של הידבקות במחלה, ומרפאת הילדים היחידה בעיר קורסת מריבוי הפניות של ההורים המודאגים. "אני מתנצל שאין באפשרותי להתייחס במתינות", אמר הרופא המטפל בכל המקרים, ד"ר ראובן שאניק, למטופליו. "המחלה מתפשטת בקרבנו במהירות והיא מסוכנת ביותר". שאניק נחשב לרופא הילדים היחיד בכל לייקווד, אף הוא חרדי.

תסמיני המחלה מתחילים כסמפטומים רגילים של צינון חולף, אולם ממשיכים בשיעול נבחני שיכול לסבך את פעילות המערכות ולהביא גם למוות. גיל התינוקות שנדבקו במגיפה מתחיל גם בשבועות בודדים.

רופאים בסביבה החליטו להדיר ילדים שלא חוסנו מפני המחלה מהמרפאות הגדושות בשל החורף בימים אילו בלאוו הכי. רבים מן הילדים אינם מחוסנים נגד המחלה, מפני המיתוס הרווח שחיסון נגד המחלה עלול לגרום לאוטיזם (חוות הדעת מאושרת על ידי רופאים, אולם אין לראות בה המלצה או מידע רפואי מוכח בשום אופן שהוא)

המגיפה בלייקווד שלחה גרורות גם למקומות אחרים; מקרים בודדים שברגע זה עדיין לא ברור ממד התפשטותם ומצבם דווחו גם בשכונות חרדיות נוספות גם בניו יורק: וויליאמסבורג ובורו פארק, העשירות בפעוטונים ובגני ילדים כי"ר. לעת עתה, לא הוגדרה השעלת כ'מגיפה' בניו יורק.

הרופאים קראו להורים כולם להפסיק לזלזל במתן החיסון, כיוון שילדים מתחת לגיל חצי שנה, כמו התינוק שבמצב קריטי, אינם יכולים לקבל את החיסון למחלה, והם חשופים אליה מילדים אחרים שלא התחסנו למרות גילם המבוגר יותר. למרות זאת, בבורו פארק החלו לחסן ילדים שנחשדו כחולים במחלה, כיוון שהיא קטלנית.

הורי הילדים נקראו לפנות במהירות לרופא אם ילדם היה במגע עם תינוק שאובחן כחולה בשעלת. הורים רבים נמנעו מלשלוח את התינוקות לגנים בשל חשש להידבקות.

הקהילה החרדית כולה מתפללת עבור התינוק ישראל מאיר בן שרה גיטל לרפוא"ש בתושח"י והתינוקות האחרים שנדבקו במחלה וכן לעצירת המגיפה.