אוקראינה טוענת כי הרוסים השתלטו על מתקן אסטרטגי מחוץ לאי קרים ● אמש נערך משאל עם בחצי האי קרים בעניין ההשתייכות הריבונית, 97% בעד סיפוח רוסי ● ארה"ב ניסחה במועהב"ט של האו"ם החלטת אי הכרה במשאל העם, רוסיה הטילה וטו

אמש נערך משאל עם בחצי האי קרים בשאלת הריבונות בחצי האי, מתוך כ-2 מליון בעלי זכות הצבעה, השתתפו יותר מ-80% מן האנשים.

משאל העם

אמש נערך משאל עם בחצי האי קרים, עם תום ספירת הקולות עולה כי למעלה מ96% מתושבי האי הצביעו בעד השתייכות לרוסיה.

כזכור, לפני יומיים הגישה ארה"ב הצעת החלטה במועצת הבטחון של האו"ם, שהגדירה את משאל העם בחצי האי קרים כחסר תוקף חוקי וכנעדר הכרה בינלאומית. 13 מתוך 15 המדינות החברות בארגון הצביעו בעד ההחלטה. סין ידידתה של רוסיה נמנעה בהצבעה, ורוסיה עצמה השתמשה בזכותה כחברה קבועה במועצת הבטחון והטילה וטו על ההחלטה.

כעת עם ההכרעה המוחצת בעד הסיפוח הרוסי, צפוי כי הפרלמנט ברוסיה יחוקק חוקים אשר יאפשרו את סיפוחה של אוקראינה לפדרציה הרוסית.

במדינות המערב, ובעיקר באיחוד האירופי, התגובות נזעמות. הנשיא אובמה הודיע כי המשאל סותר את החוקה האוקראינית כיון שהוא נעשה תחת לחץ המצאותו של צבא רוסיה במקום, ואמר כי המערב לעולם לא יכיר בתוצאות המשאל. בארה"ב הרחיבו את רשימת הסנקציות שיינקטו נגד בכירים רוסיים.

הפעולה הצבאית

משמר הגבול האוקראיני טוען כי כוחות רוסים השתלטו על תחנת אספקת גז טבעי הממוקמת כעשרה קילומטרים מחצי האי קרים, לטענת האוקראינים מאה ועשרים צנחנים רוסים כבשו את התחנה. משרד החוץ האוקראיני הודיע כי אוקראינה תפעיל את כל האמצעים על מנת לעצור את פלישת הכוחות הרוסיים לאזור בגבול שבין אוקראינה לחצי האי קרים.

כזכור, בשבוע שעבר השתלטו כוחות רוסיים על חצי האי קרים שרוב תושביו הם פרו רוסיים. וכעת נמסר על פעולות ממוקדות של חיילי הצבא הרוסי גם מחוץ לאי קרים.