התפוררות אוקראינה • התקוממות במחוז דונצק

בדונצק, חרקוב, ולוהנסק, מתקוממים אזרחים רבים ודורשים עצמאות מאוקראינה • הממשל בקייב שלח כוחות להשתלטות מחודשת על בניינים שנשלטו ע"י המורדים • ארה"ב שלחה לאזור ספינת מלחמה

המתיחות באוקראינה עולה דרגה. פחות מחודש לאחר סיפוח קרים ע"י הרוסים, התושבים הפרו רוסים במחוז דונצק מתעוררים אף הם.

מפגינים השתלטו בתחילת השבוע על בנייני הממשל המקומי בבירת המחוז, ואמש הצהירו על עצמאות המחוז. המפגינים דורשים לקיים בעוד חודש משאל עם על התנתקות מקייב והצטרפות לרוסיה.

חברי הפרלמנט המקומי בדונצק הכריזו על עצמם כי הם הגוף הלגיטימי היחיד במחוז עד לקיום משאל העם. המחוקקים פנו אל נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, בבקשה לשגר לאזור "כוח להגנת השלום".

גם בערים חרקוב ולוהנסק דורשים מפגינים פרו רוסיים להצטרף לרוסיה, בעיר לוהנסק השתלטו המפגינים על מחסני נשק וחילקו אותו ביניהם. ובעיר חרקוב השתלטו המפגינים על אולם עירוני, דבר שהוביל לתמיהת ארה"ב האם המפגינים הם מקומיים או שמא שכירים רוסיים שהיו בטוחים שהם משתלטים על בית העירייה.

קרא עוד:

[postim]

הממשל בקייב לא מיהר לוותר, הנשיא הזמני אלכסנדר טורצ'ינוב כינס ישיבת חירום לדיון במצב והאשים את רוסיה בנסיונות לערעור המצב במזרח אוקראינה.

כוחות אוקראיניים צרו על בנייני הממשל בדונצק בהם התבצרו המפגינים ופינו אותם. גם בשאר המחוזות השיגו הכוחות האוקראיניים שליטה חלקית במצב.

שר החוץ האמריקני, ג'ון קרי שוחח עם עמיתו הרוסי, סרגיי לברוב והבהיר לו כי המשך התערבותה של רוסיה באוקראינה יגרור סנקציות נוספות וקשות. קרי צפוי להיפגש בימים הקרובים עם גורמים מקומיים בניסיון להרגיע את המצב. וושינגטון שלחה ספינת מלחמה לים השחור כהזדהות עם אוקראינה, אך אין בכך הצהרת מלחמה.

מפה אוקראינה
מפה: ויקיפדיה

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן