מזכיר המדינה האמריקני הופיע להעיד בפני הסנאט על מהלך שיחות השלום התקוע בין ישראל לפלסטינים • בענין המו"מ אמר: לישראל יש חלק בכשלון השיחות עקב התמהמהותה בשחרור והבנייה בירושלים • השר בנט: "ישראל לעולם לא תתנצל על בניה בירושלים"

שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי הופיע אמש בפני הסנאט להעיד על מצב היחסים הבינלאומי, בתגובה לשאלה אודות שיחות השלום עם איראן, ענה קרי: "האיראנים במרחק חודשיים מפצצה"

בשימוע שנערך בסנאט האמריקאי נשאל מזכיר המדינה האם המו"מ עם איראן אודות פרוייקט הגרעין שלה נועד לשמור עליה במרחק של 6-12 חודשים מהפצצה הגרעינית. קרי השיב כי ידוע לארה"ב על הפרות ההסכמים בידי איראן "הם הפרו את ההסכם בפרהסיה, הם ממשיכים להעשיר ברמות גבוהות ומתקדמים בפיתוח הנשק" לדבריו "האיראנים קיבלו החלטה להמשיך בפרוייקט הגרעין, וארה"ב תגיב בהתאם".

קרי הוסיף כי "כולם יודעים שבשלב הנוכחי, איראן יכולה לייצר פצצה גרעינית בתוך חודשיים, לו תחליט לעשות זאת"

קרא עוד:

[postim]

שר החוץ קרי העיד גם בענין המו"מ בין ישראל לפלסטינים, והאשים את ישראל על חלקה בהכשלת השיחות בכך שלא שחררה את המחבלים בפעימה הרביעית. קרי אמר כי "שני הצדדים עשו ויתורים קשים, ישראל שחררה מחבלים בתמיכת העם על אף הכאב הקשה הכרוך בכך, תמורת קיום השיחות. שלוש פעמים עמדה ישראל בהתחייבותה אך לצערי, בשחרור האחרון התמהמהו, ואז עבר יום ועוד יום ועוד יום, וביום השלישי – הם הכריזו על 700 יחידות בנייה בירושלים ואז 'בום' – ונסתם הגולל על השיחות".

קרי הוסיף כי ארה"ב לא תתערב לצדדים בפתרון המשבר "כמות הזמן של הנשיא אובמה ושלי מוגבלת, איננו יכולים להשקיע בנושא זה את כל זמננו בהתחשב באתגרים האחרים ברחבי העולם"

לדבריו נעשתה התקדמות רבה בשמונת חודשי השיחות. "יש צמצום פערים משמעותי, אני מקווה שהצדדים יחזרו למשא ומתן. הצדדים רוצים להמשיך בשיחות. הם מדברים זה עם זה ישירות, ארה"ב תמשיך במאמציה כל עוד שני הצדדים ירצו"

דוברת מחלקת המדינה האמריקנית הבהירה כי שני הצדדים נקטו צעדים לא מועילים והדגישה כי שר החוץ קרי אינו מחפש אשמים.

ישראל דוחה את ההאשמה

השר נפתלי בנט הגיב לדברי קרי, ואמר כי "ישראל לעולם לא תתנצל על בניה בירושלים! שמעתי שהגדירו כעת את הבניה בירושלים כ״בום״, שנים רבות ניסו ב"בומים" ופיצוצים למנוע מאיתנו לחיות בבירה הנצחית של עם היהודי, זה לא יקרה! בניה בירושלים היא לא בום, בניה בירושלים היא ציונות"

בנט הוסיף כי האשמה כולה מוטלת על אבו מאזן "לפני כעשרה ימים הודיע אבו מאזן שלעולם לא יסכים אפילו לדון בהכרה במדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, וכעת הוא פנה באופן חד צדדי למוסדות הבינלאומיים תוך הפרה בוטה של כל ההסכמים, אבו מאזן הוכיח שהוא אינו פרטנר ואינו מתכוון אי פעם להיות פרטנר" דברי בנט.

השר אורי אריאל מבית היהודי אמר אמש כי בניגוד לעמדת שר החוץ האמריקני, אין מחלוקת בין כל שרי הממשלה שהאשמים בפיצוץ השיחות הינם הפלסטינים.

השר אריאל מתח ביקורת על הוויכוחים של חברי כנסת על התהליך המדיני שחלקם טורחים להאשים את ישראל ובכך משפיעים לטענתו על עמדת הממשל האמריקני ששב ומאשים אותה במשבר.