"המבצע למיגור הטרור" שהוכרז ע"י הנשיא טורצ'ינוב נתקל בקשיים • דיווחים על נגמ"שים שערקו עם חייליהם לרוסיה • היהודים חוששים: כרוזי אימה בסגנון פעולה נאצי פוזרו במחוז דונייצק

"המבצע נגד הטרור" שהוכרז השבוע בפאתוס ע"י נשיא אוקראינה, אלכסנדר טורצ'ינוב נתקל אתמול בהתנגדות אזרחית מצד הבדלנים הפרו־רוסים.

שיירת נגמ"שים של צבא אוקראינה שעשו את דרכם לערים דונייצק וסלביאנסק שבשליטת הבדלנים כדי להשתלט מחדש על בנייני הממשל, נכנסה לעיר כשדגלי רוסיה מתנופפים על רכבי הצבא וחיילים לא מזוהים שומרים עליהם.

לטענת התקשורת האוקראינית השיירה כותרה ע"י המפגינים שדרשו בכוח מהחיילים לצאת מהרכבים המשוריינים ולמוסרם לידיהם, בתקשורת הרוסית, לעומת זאת, נטען כי חיילי אוקראינה ערקו לטובת הצד הרוסי. אם כך או כך, מדובר בתמונות מביכות מאד לאוקראינה

גם בעיר קרמטורסק נסוגו החיילים ללא עימות לאחר שהבדלנים כיתרו אותם, חייל אוקראיני הודה כי רבים מן הקצינים והחיילים ערקו מכיון שאינם מסוגלים לירות בבני עמם.

הבוקר נהרגו שלושה בדלנים פרו-רוסים בתקיפת בסיס של המשמר הלאומי בדרום-מזרח אוקראינה, כך הודיע שר הפנים האוקראיני, באירוע נפצעו שלושה עשר פעילים וכשישים מהם נעצרו.
קרא עוד:

[postim]

וכמו תמיד – היהודים סובלים

בתוך כך, הקהילה היהודית בדונייצק חוששת מהמצב המתפתח, בליל פסח נתלו כרוזים מאיימים סמוך לבית הכנסת, על פיהם "אזרחי הלאום היהודי המתגוררים בעיר חייבים להגיע למשרד הלאום ולהירשם תמורת תשלום אגרה של 50 דולר. אם לא יעשו זאת, יגורשו מהעיר ונכסיהם יעוקלו". הכרוזים גם חולקו למתפללים שיצאו מבית הכנסת ע"י מספר גברים בכובע גרב עם הדגל הרוסי.

העולם במתח

נשיא ארצות הברית ברק אובמה מזהיר את מוסקבה כי אם תמשיך לפגוע בריבנותה של אוקראינה יוטלו עליה עיצומים נוספים.

שר החוץ האמריקני קרי ייפגש היום בז'נבה עם עמיתו הרוסי לברוב וידון עימו בסכסוך בין המדינות.