צדק תרדוף • בניין איראני בניו יורק יימכר לטובת פיצויים לנפגעי טרור

הבניין בשדרה החמישית במנהטן ששוויו כחצי מיליארד דולרים נמצא בבעלות חברת קש איראנית • חמש משפחות ישראליות בעלות אזרחות אמריקנית יקבלו חלק ממאות המיליונים המגיעים להם • מדובר בהפקעה בתחום הטרור הגדולה ביותר בהיסטוריה המשפטית בארה"ב

בית משפט פדרלי בניו יורק הורה השבוע למשרד המשפטים האמריקני להשתלט על בניין בן 36 קומות בשדרה החמישית במנהטן, השייך לממשלת איראן.

השופטים אישרו לממשל להחרים את הבניין כדי לחלק את כספי המכירה לפיצוי נפגעי טרור איראני בעלי אזרחות אמריקנית.

הבניין ששוויו מוערך בכחצי מיליארד דולר, נבנה בשנת 1970 והוא שייך לקרן "אלאווי" האיראנית ולחברת קש של הבנק הממשלתי האיראני, שנמצא ברשימה השחורה של הסנקציות האמריקניות. המבנה משמש כיום את רשת המלונות "שרווד", עוד שוכנים במבנה משרדי "סיטיבנק" ומלונות "ווסטין" ו"שרתון".

קרן "אלאווי", הוקמה עם עלייתו של האייתוללה חומייני לשלטון במסווה של ארגון לקידום התרבות האיסלאמית והפרסית, בפועל נועדה הקרן לטפל בנכסים איראניים שנותרו בארצות הברית לאחר הרעת היחסים בין שתי המדינות. איראן מצדה מתחה ביקורת פומבית על הפסיקה האמריקנית והאשימה שהאמריקנים מפרים את חופש הדת על ידי פגיעה בקרן החינוכית.

קרא עוד:

[postim]

הפיצויים ממכירת הבניין יינתנו לבעלי אזרחות אמריקנית שנפגעו בטרור שמומן ע"י איראן, אמריקנים שנפסקו להם פיצויים במערכת המשפט בארה"ב בתביעות נגד איראן יהיו זכאים לחלקם במכירת הנכס.

בין הזכאים למימוש הפיצוי ניתן למנות חמש משפחות ישראליות בעלות אזרחות אמריקנית, שנפגעו בפיגוע ההתאבדות המשולש במדרחוב בן יהודה בירושלים באלול תשנ"ז.

המשפחות תבעו את ממשלת איראן על חלקה בסיוע ארגוני וכלכלי לפעילי הטרור, באמצעות יו"ר ארגון שורת הדין עו"ד ניצנה דרשן־לייטנר, לפני שתים עשרה שנים פסק להם בית משפט פדרלי בארה"ב פיצויים בסך 272 מיליון דולרים, אך רק עכשיו הם יצליחו לגבות את חלקו. נפגעי הטרור הישראלים יצטרכו להתחלק בסכום שיתקבל ממכירת הבניין יחד עם מאות נפגעי טרור אמריקנים, ובהם מאות משפחות המארינס שקרוביהן נפגעו בראשית תשד"מ ע"י משאית נפץ שהתפוצצה במטה הצבא בנמה"ת של ביירות וגבתה מאות הרוגים, גם נפגעי פיגוע מגדלי התאומים ב־11 בספטמבר זכאים לחלק מהפיצוי.

מדובר בפסיקה הגדולה ביותר בתחום הפקעת נכסים לכיסוי פיצויים מנזקי טרור, משרד המשפטים האמריקני הצהיר בבית המשפט כי הוא מוכן לדאוג למכירת הנכס ולחלוקת כספי הפדיון.

צילום אילוסטרציה: AFP

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *