סערה פוליטית בארה"ב בעקבות פרסומים כי שר החוץ האמריקני התבטא על ישראל "מדינת אפרטהייד" • מחלקת המדינה: השר קרי מאמין כי ישראל היא מדינה דמוקרטית • קרי: "אני מכיר את התופעה בה מילים יוצאות מפרופרוציה"

שר החוץ האמריקני, ג'ון קרי מכחיש כי השתמש במונח מדינת אפרטהייד המנהיגה מדיניות של הפרדה על רקע גזעי בהקשר של ישראל או שהזהיר כי היא עלולה להפוך למדינה כזאת בעתיד, בשל כישלון המשא ומתן הנוכחי בין ישראל לפלסטינים.

זאת בעקבות פרסום דברים שאמר קרי לכאורה בשיחות סגורות עם מקורביו בסוף השבוע שעבר, שעוררו סערה בארצות הברית ובגינם קראו יהודים במפלגות האמריקניות השונות ובבית הנבחרים לשר החוץ קרי להתנצל על דבריו וחלקם אף אמרו שעליו להתפטר מתפקידו.

השדולה היהודית, איפא"ק הודיעה בתגובתה כי דברי המזכיר "בלתי הולמים ובלתי מתאימים". אברהם פוקסמן, מנכ"ל הליגה נגד השמצה אמר כי קרי נהג בצעד שאינו דיפלומטי, לא חכם ובלתי הוגן, "הוא תמיד מזהיר ומתאר בקיצוניות מה יקרה אם לא יקשיבו לדבריו" אמר.

דוברת הבית הלבן הבהירה הלילה שלמרות הקיפאון בשיחות בין ישראל לפלסטינים שר החוץ האמריקני קרי נחוש בדעתו להמשיך במשא ומתן בניסיון להביא לפשרה שתאפשר את המשך השיחות בין הצדדים. וכי הוא מאמין שישראל אינה מדינת אפרטהייד אלא ישות דמוקרטית לחלוטין.

קרא עוד:

[postim]

כזכור, אמש פרסם אתר החדשות האמריקני דיילי ביסט כי בהקלטה משיחה סגורה נשמע קרי אומר כי כישלון השיחות עשוי עלול להוביל לפרץ אלימות מצד פלסטינים נגד אזרחים ישראלים וכי אם לא יושג פתרון שתי מדינות בזמן הקרוב, ישראל עלולה להפוך ל"מדינת אפרטהייד".

שר החוץ האמריקני התנצל אמש ואמר "לו יכולתי להחזיר את הגלגל לאחור, הייתי בוחר מילה אחרת" קרי הוסיף ברמזו להתבטאותו של השר יעלון "אני מכיר את התופעה בה מילים יוצאות מפרופרוציה".