כוח של יהודים אוקראינים בוגרי יחידות צבאיות הוקם בקייב • לדברי המייסד, הם פועלים בהסכמת הממשל האוקראיני ובתיאום עמו, ותחת ברכתו של הרב הראשי באוקראינה • היחידה מבקשת עזרה בתרומות לצורך רכישת אפודי מגן

כוח של יהודים אוקראינים עם מיומנויות לחימה הוקם בקייב, הכוח ישמש כיחידת התערבות שתפעל לעצור את ההתקפות אנטישמיות.

הכוח, שהוקם בשבועות אחרונים, מורכב כיום מכמה עשרות גברים ששירתו בצבא האוקראיני או הישראלי, חלקם בעלי כישורי אמנויות לחימה. מייסד הקבוצה צבי אריאלי אמר לכלי תקשורת כי המגינים חמושים באלות בייסבול שנתרמו על ידי אמריקני שמשפחתו שוהה בקייב.

"אנחנו מנסים לגייס כספים לאפודי מגן אשר יגדילו באופן משמעותי את הבטיחות אם המצב יסלים", אמר אריאלי, אריאלי הוא יליד לטביה והיה בעבר לוחם ביחידה מיוחדת של צה"ל, כיום הוא מתגורר באוקראינה.

קרא עוד:

[postim]

אנטישמיות אוקראינה 2

היחידה מתכוננת להתפרס הבוקר בקייב כדי להדוף נסיונות אלימות נגד מטרות יהודיות, החשש הוא מפני רגשי לאומנות באירועים לציון כניעתה של גרמניה הנאצית לצבא הרוסי ב-9 במאי לפני 69 שנים, מפגני לאומנות מן הסוג הזה עלולים לעורר מרבצם תחושות אנטישמיות קשות.

לדברי אריאלי, כוח המשימה הוקם לבקשתו של הרב יעקב דב בלייך, רבה הראשי של אוקראינה, בעקבות סדרה של התקפות אנטישמיות שהתרחשה בקייב ובמקומות אחרים במהלך המהפכה העקובה מדם שפרצה בחודש נובמבר במחאה על השחיתות של נשיא אוקראינה לשעבר, ויקטור ינוקוביץ'.
.
"בשיחות עם פקידים, התברר לנו כי יכולתם של הרשויות להציע הגנה לקהילה היהודית מוגבלת מאוד, ולכן אנחנו צריכים לקחת את האחריות לביטחון בידיים שלנו", אמר אריאלי. לדבריו, יחידת ההגנה העצמית פועלת בידיעה ובהסכמה של שלטונות אוקראינה.

אנטישמיות אוקראינהאריאלי הזכיר כי אוקראינה, שהתקפות אנטישמיות היו אמורות להיות בה נדירות, חוותה כבר ארבע תקיפות פיזיות חמורות נגד יהודים חרדים ושני ניסיונות להצתת בתי כנסת.

"התקפות אלה היו מתוכננות היטב", אמר אריאלי, הצדדים באוקראינה מטילים זה על זה את האשמה לאירועים האנטישמיים. "המציאות הנוכחית המשמעות היא שמחר נוכל למצוא 20 אנשים עם בקבוקי תבערה מחוץ לבית הכנסת. אנחנו צריכים להיות מוכנים ", אמר אריאלי.

התוכניות לפינוי מאודסה

לאחר הפרסום על תכנית המגירה של הקהילה היהודית באודסה להתפנות מהעיר או אפילו מהארץ, יצאו כמה גופים בקהילה בהכחשה רשמית על קיומה של תכנית כזו, "אין לנו אפילו הרהור על נטישת המדינה" אמר אחד מהם. אם כי אין ברור האם אמירה זו חפה מכל שיקול זר כמו טקטיקה מבצעית ואולי לחץ מצד גופים בשטח.