פוטין בקרים: "כבדו את רוסיה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין השתתף במצעד ראווה רוסי באי קרים • הנשיא הרוסי הצהיר כי על מדינות העולם לכבד את האינטרס הרוסי ואת רצונם של העמים להצטרף אליה • בעולם מגנים את ההתרסה בקרים

לאחר הפגנת הכוח המרשימה בכיכר האדומה, במצעד צבאי ענק בהשתתפות כ-11,000 חיילים, הגיע נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין למצעד נוסף, קטן בהרבה אך חשוב ביותר- המצעד בקרים.

ביום בו מציינת רוסיה 69 שנים לניצחון על גרמניה הנאצית, בחר פוטין לערוך את ביקורו הראשון במדינה החדשה בפדרציה הרוסית. פוטין נחת בסבסטופול וסקר מצעד צבאי ומטס שנערכו לכבודו.

קרא עוד:

[postim]

לאחר תום המצעד פנה בנאום לתושבי המקום שנאספו בהמוניהם, ואמר בפאתוס "אני בטוח ששנת 2014 תיחקק בהיסטוריה של ארצנו כשנה שבה העמים שחיים בחצי האי הכריעו בעד האיחוד עם רוסיה הגדולה, התושבים בקרים חיזקו את נאמנותם לאמת ההיסטורית ולמורשת אבותינו". פוטין התייחס לסנקציות המוטלות ע"י מדינות המערב: "יש עוד הרבה עבודה לפנינו, אך אנו נתגבר על כל מכשול בזכות היותנו יחד, והמשמעות היא שאנחנו הופכים לחזקים יותר".

בעולם לא מרוצים

עוד לפני היוודע סופית דבר קיומו של המצעד, התייחסה קנצלרית גרמניה לעניין ואמרה כי למרות ערכו ההיסטורי של תאריך זה עבור רוסיה, האפשרות כי באי קרים ייערך מצעד אינה הולמת. קשה לומר האם הפריע למרקל העובדה כי מדובר בקרים או שנושא המצעד צרם לה במעט…

משרד החוץ האוקראיני גינה את ביקורו של נשיא רוסיה בשטח הכבוש, והגדיר זאת כהסלמה מכוונת במשבר בין המדינות.

גם בוושינגטון לא היו מרוצים מההתרסה הרוסית בקרים "הביקור הוא פרובוקטיבי לחלוטין ובלתי הכרחי", אמרה דוברת משרד החוץ ג'ן סאקי בתדרוך היומי לכתבים בבית הלבן. "חצי האי קרים שייך לאוקראינה ואיננו מכירים בצעדים הבלתי חוקיים והבלתי לגיטימיים של רוסיה בעניין".

גם מזכ"ל נאט"ו, אנדרס רסמוסן, הצטרף לגינוי ואמר כי ביקורו של פוטין "אינו הולם".

צילומים: AFP

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן