שטפונות אדירים בסרביה ובבוסניה

ישראל מסייעת לסרביה בהתמודדות עם שטפונות הענק שפגעו בעיקר בצפון המדינה • לפחות 44 בני אדם נהרגו בעקבות השטפונות הקשים כמותם לא היה מזה מאה שנים • על פי התחזיות, גם נהר הדנובה צפוי לשבור שיאי גאות והכוחות נערכים לפינויים נוספים

סופת צקלון מעל אזור הבלקן הביאה לירידת משקעים עצומה בסרביה ובבוסניה מאז סוף השבוע.

כמות גשמים של מאה יום ירדה בתוך 72 שעות וגרמה להצפות נרחבות בעיקר בצפון סרביה, עשרות אלפי בני אדם מפונים מבתיהם באזורים המועדים, ולפחות 44 גופות נמשו מהמים.

אמש נדחסו אלפי אנשים לתוך סירות ומשאיות צבאיות ונמלטו מבתיהם בסרביה ובוסניה לאחר שהשיא בירידת המשקעים הביא להצפתו של נהר סאווא שהפך לזרם קטלני.

לנוכח התחזיות, לפיהן מפלס הנהרות דנובה וסאווה יגיע היום ומחר לגובה שיא, כינס הבוקר חדר המצב של משרד החוץ נציגים של זרועות צה"ל ושל גופי סיוע ישראליים על מנת לבדוק אפשרות לשגר לבלגרד ציוד חירום נוסף במטרה לסייע בחילוץ ופינוי אזרחים שנקלעו לאזורי השטפונות.

כמו כן נערך משרד החוץ להחיש לסרביה סיוע סניטרי באזורים מיושבים בהם צפוי מפלס המים לרדת. מספר ערים ועיירות בסרביה שקועות כיום תחת מים ובוץ בגובה של עד שני מטרים.

תושבים מקומיים מתנדבים להציב שקי חול בכניסה למפעל תעשייתי בעיר סאבק, 100 קילומטרים מערבית לבלגרד. סכנת חדירת המים למפעל עלולה לזהם את מימי השטפונות בצורה משמעותית.
SERBIA-WEATHER-FLOOD

TOPSHOTS-SERBIA-WEATHER-FLOOD

לנוכח השטפונות חסרי התקדים בסרביה ובבוסניה הנחה שר החוץ אביגדור ליברמן את משרד החוץ להחיש סיוע הומניטארי לאזרחים שנפגעו בשתי המדינות. שגריר ישראל בבלגרד יוסי לוי וצוותו שיגרו כבר בסוף השבוע סיוע חירום הכולל תרופות וציוד בסיסי לנפגעי השטפונות, וכן ציוד תאורה לצוותי החילוץ העסוקים בפינוי הלכודים באזורים המוצפים.

כן העבירה השגרירות בדרך האויר משלוח של תרופות חיוניות לבית חולים בעיר ביילינה, ברפובליקה סרפסקה שבבוסניה, אזור שהדרכים אליו נותקו עקב הגשמים העזים.

נשיא הרפובליקה ושר הבריאות הגיעו בעצמם עד לפתח המסוק לקבל את הסיוע הרפואי מישראל.

אמש שוחח ראש הממשלה בנימין נתניהו עם ראש ממשלת סרביה אלכסנדר ווצ'יץ' בעקבות האסון ההומניטרי שנגרם מהשיטפונות העזים שפקדו את המדינה. ראש הממשלה הציע לראש ממשלת סרביה את סיועה של ישראל בטיפול בנפגעים, בנוסף לסיוע שכבר יצא לסרביה וכולל כמיליון וחצי טון של ציוד רפואי והומניטרי.

צילום: AFP
-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

SERBIA-BOSNIA-WEATHER-FLOOD

SERBIA-BOSNIA-WEATHER-FLOOD

SERBIA-BOSNIA-WEATHER-FLOOD

-

SERBIA-WEATHER-FLOOD

BOSNIA-FLOODS

BOSNIA-FLOODS

SERBIA-WEATHER-FLOOD

SERBIA-WEATHER-FLOOD

-

-

TOPSHOTS-BOSNIA-FLOODS

TOPSHOTS-SERBIA-WEATHER-FLOOD

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *