לפני מלחמה ? אם נשפוט ע"פ דברי הנשיא האמריקאי הסיכויים גדולים • בנוסף על הדיווחים המגיעים מאיראן ששולחת כוח צבאי להילחם בארגון האיסלאמיסטי שכובש ערים בעיראק ומאיים להגיע עד בגדד. במקביל, הנשיא האמריקני אמר שארצו מוכנה לפעולה צבאית מוגבלת בעיראק אם האינטרסים האמריקניים יהיו תחת סכנה • אובמה הוסיף כי הוא מודאג מהמצב בעיראק ו"לא שולל שום דבר" בכל הנוגע לסיוע לממשל העיראקי בהתמודדותו עם הקיצונים האיסלאמיסטים.

הנשיא ברק אובמה מסר את הדברים במהלך שיחה עם כתבים בבית הלבן ולצדו ראש ממשלת אוסטרליה טוני אבוט. הוא אמר שלארה"ב יש אינטרס להבטיח שג'יהאדיסטים לא ישיגו דריסת רגל בעיראק. הוא אמר שיש לבצע פעולות צבאיות מיידיות לטווח קצר ושהצוות לביטחון לאומי שלו בוחן את כל האפשרויות.

"אנו עוקבים בדאגה רבה במתרחש בעיראק בחודשים האחרונים", אמר אובמה. "בשנה האחרונה סיפקנו לעיראקים עזרה, ציוד צבאי ומודיעין, אבל ברור שלאור מה שקורה בימים האחרונים, עיראק זקוקה ליותר עזרה מאתנו ומהקהילה הבינלאומית". אמר אובמה.

יו"ר בית הנבחרים ג'ון ביינר מהמפלגה הרפובליקנית אמר לכתבים שלארה"ב יש אינטרסים חיוניים בעיראק, מדינה שממנה הסיג אובמה את הכוחות הלוחמים האמריקניים. לדבריו, הנשיא צריך להתערב בנעשה במדינה הערבית בטרם יהיה מאוחר מדי.

פעולות אפשריות מצד ארה"ב:
בין הפעולות המיידיות שיכול אובמה לבצע בעיראק: היענות לפניה העיראקית להפציץ מחנות אימונים וריכוזי טרוריסטים באזור המדבר ובגבול עיראק-סוריה. הכנסת מל"טים אמריקניים לעיראק כדי לחסל טרוריסטים באותו אופן שבו פועלים מל"טים אמריקניים בפקיסטן, בתימן ובאפריקה, אולם אובמה הבהיר ש"מעבר לדאגה המיידית לבלום את התקדמות הטרוריסטים, יש צורך לגבש אסטרטגיה אזורית להילחם בארגוני הטרור שנאחזים במדינות כושלות במזרח התיכון ובצפון אפריקה".

הצהרה שאומרת שהנשיא אובמה ממשיך בדרכו ההססנית בכל הנוגע להחלטה על יציאה לפעולה בכל מקום בעולם

ובעיראק עצמה:
ראש ממשלת עיראק נורי אל-מאליכי קרא היום לפרלמנט בבגדד להכריז על מצב חירום במדינה. הכרזה מסוג זה תעניק לו סמכויות גדולות יותר, אולם המחוקקים עדיין לא נענו לקריאתו.

ומבחינת הכוחות:
חיל האוויר העיראקי הפציץ עמדות של המורדים האיסלאמיסטים במוסול שבצפון המדינה. לוחמי ארגון "המדינה האיסלאמית בעיראק ובלבנט" ("דאעש"), ארגון שמסונף לאל-קאעידה, כבשו שלשום את העיר השנייה בגודלה במדינה, מוסול, ומאז השתלטו גם על תיכרית, עיר הולדתו של סדאם חוסיין.

במערב חוששים מהאפשרות ש"דאעש" יקדם את תוכניתו להקים מדינה איסלאמית מעיראק, דרך סוריה שגם בה הוא לוחם, ועד ללבנון
.
השבוע חלה הסלמה באלימות כש"דאעש" השתלט כאמור על שתי ערים סוניות חשובות ואיים לצעוד לעבר בגדד בניסיון להשתלט גם עליה.

האם אנו עומדים לפני התפתחויות דרמטיות בנושא ? ימים יגידו.

צילומים: AFP