בעקבות הטבח שאירע אמש באצטדיון כדורגל במצרים, המונים יוצאים להפגין ברחובות • המפגינים: המשטרה והמועצה הצבאית אשמים במצב • המהפכה נמשכת

בעקבות מותם של 74 בני אדם בעימותים האלימים אחרי המשחק בין הקבוצות, אל-אהלי ואל-מסרי, יצאו אלפים להפגין בכיכר תחריר והפנו אצבע מאשימה לעבר הרשויות.

"רואים בעיני האנשים את הכעס", אמר אחד מהם. בכיר באחים המוסלמים: "אלה שמנהלים את המדינה מנסים לזרוע כאוס כדי למנוע את העברת השלטון".

קרא עוד:

[postim]

אלפי מצרים התאספו היום (ה') החל משעות הבוקר בכיכר תחריר שבמרכז קהיר, והפגינו במחאה נגד השלטונות וכוחות הביטחון בעקבות האסון באצטדיון הכדורגל בפורט סעיד, שבו נהרגו 75 בני אדם ונפצעו יותר מאלף.

טבח המוני

אמש, בסיום משחק ספורט במצרים, פרצו המוני האוהדים אל כר הדשא ורצו לעבר היציעים המאכלסים את אוהדי הקבוצה היריבה. המראות שנראו בהמשך קשים לתיאור כאשר אנשים נדקרו, הוכו ועונו לקול קריאת האוהדים לנקמה באוהדי הקבוצה היריבה.

המפגינים – רבים מתוכם אוהדים קיצוניים של קבוצות הכדורגל הקהיריות "אל אהלי" ו"זאמאלק", מנעו את הגישה לכיכר באמצעות רכבים ומחסומי מתכת. המוני המפגינים בכיכר, בהם גם שחקני כדורגל, מתכננים לצעוד לעבר בניין הפרלמנט במחאה על מה שהם מגדירים כ"מאמצים חסרי תוחלת" של כוחות הביטחון למנוע את ההתלקחות האלימות.

המשטרה אשמה

רבים מהמפגינים מאמינים שהמשטרה הפגינה אוזלת יד באסון, אחרים מאשימים אותה בהצתת המהומות. "האנשים באמת כועסים, אתה יכול לראות את הזעם בעיניהם", סיפר אזרח מצרי.

בעקבות התלקחות המחאה, קראה מחלקת המדינה האמריקאית לאזרחיה השוהים במצרים להתרחק מהתכנסויות. בהודעת אזהרה שפרסמה היום היא התריעה כי אין להתקרב לריכוזי קהל גדולים, בייחוד במרכזי הערים, בשל המתח השורר במדינה.

"מזימה של המועצה הצבאית"

סגן ראש מפלגת החירות והצדק של תנועת האחים המוסלמית, העומדת בראש הפרלמנט, טען כי המועצה הצבאית היא שאחראית להתפרצות האלימות. "האירועים בפורט סעיד היו מתוכננים, זהו מסר משרידי הממשל הקודם", אמר עיסאם אל-אריאן. "הטרגדיה היא תוצאה של הזנחה ושל מחסור בכוחות ביטחון ומשטרה".

הוא האשים את השלטון הצבאי: "יש כאלה המבקשים לזרוע תוהו ובוהו במדינה ושמים מכשולים בפני העברת השלטון בדרכי שלום".

ראש ממשלת מצרים כמאל גנזורי, כינס היום ישיבת חירום בפרלמנט והודיע כי הדיח את ראשי ההתאחדות לכדורגל במדינה והורה לפתוח בחקירה נגדם. כל משחקי הכדורגל שהיו אמורים להתקיים נדחו. גנזורי אף סיפר שקיבל את התפטרותו של מושל פורט סעיד.

ישיבת הפרלמנט נפתחה בדקת דומיה לזכר קורבנות האלימות ושלושה ימי אבל הוכרזו במדינה. התובע הציבורי במצרים הורה על חקירתם של 52 בני אדם שנעצרו במהומות, כמו גם על תשאולו של מושל פורט סעיד וראש מערך הביטחון של העיר. לוויות ההרוגים באסון החלו בשעות הצהריים.