צעדי אבטחה או ניסיון השפלה ? המאבטחים בכניסה ללשכתו של הנשיא סיסי בדקו ידנית את שר החוץ האמריקני ג'ון קרי , ואילצו את עוזריו לחלוף בגלאי מתכות. צילומים: סוכנות רויטרס

אנשי ביטחון מצריים הורו בצהריים (שלישי) לשר החוץ האמריקני ג'ון קרי לעבור בדיקה ידנית בדרכו לפגישה עם הנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי. קרי נפגש עם סיסי כדי לדון במגעים להפסקת אש בין חמאס ובין ישראל. גם עוזריו הבכירים של השר נאלצו לעבור בדיקה ביטחונית.

מדובר בצעד חריג ביותר. גורמים אמריקניים רמי-דרג כמעט תמיד פטורים מבדיקות ביטחוניות בביקורים רשמיים בחו"ל, והצוותים המארחים נוהגים בכבוד מקסימלי בהם ובמלוויהם.

כתבים של סוכנויות הידיעות רויטרס ואי-פי, שנכחו במקום, תיעדו את אחד המאבטחים מעביר גלאי מתכות ידני על פלג גופו התחתון של קרי. עוזריו הבכירים של השר- בהם ראש הסגל ג'ונתן פיינר, יועצו דיוויד תורן ודוברת
מחלקת המדינה ג'ן סאקי – נאלצו לחלוף דרך גלאי המתכות.

על פניו, לא מדובר בניסיון מצרי להשפיל את חברי הפמלייה האמריקנית. בחודשים האחרונים נוקט סיסי צעדי אבטחה חריגים במיוחד, בין היתר בשל מאבקו בארגוני הטרור. הוא ממעט להופיע בציבור, וביציאות מארמון הנשיאות, מאבטחיו הרבים מקיפים אותו מכל עבר. גם במערכת הבחירות לנשיאות סיסי כמעט שלא נראה בפומבי מחשש להתנקשות.

בתוך כך, צבא מצרים הכריז בסוף השבוע על כוננות גבוהה אחרי ש-21 חיילים וקצינים נהרגו במארב בדרום-מערב המדינה. היה זה הפיגוע הקשה ביותר נגד כוחות הביטחון בשנתיים האחרונות. היום בערב יסתיימו שלושת ימי האבל שעליהם הכריז סיסי לזכר ההרוגים.