4 שנים אחרי משט המרמרה: על פי דיווחים של הארגון הטורקי ה-IHH, בימים אלו מתארגנת משט סיוע נוסף לרצועת עזה • יו"ר הארגון הפרו פלסטיני , טוען כי כוחות צבא טורקיים ילוו את המשט ויגנו עליה מהמתקפה הישראלית הצפויה

אתמול הודיע הארגון הטורקי הפרו פלסטיני ה-IHH כי הוא מארגן מאגן בימים אלו משט נוסף לרצועת עזה. יו"ר הארגון מסר כי מדובר במשט שיוביל סיוע הומניטרי לתושבי הרצועה.

"ארגוננו פתח בהליכים משפטיים ואוסף ניירת משפטית הנדרשת לקבלת היתר לנסיעה. ברגע שנוציא היתר סופי, ה-IHH, יחד עם ארגונים בינלאומיים אחרים יוציאו את השיירה באופן מיידי", אמר יו"ר הארגון שהיה המארגן העיקרי של המשט הקודם לרצועת עזה – משט המרמרה.

לטענת יושב ראש הארגון, כוחות של הצבא הטורקי ילוו את המשט הנוכחי, בכדי להגן עליה מהמתקפה ישראלית הצפויה. יו"ר הארגון אמר כי הארגון פנה לממשלת טורקיה ודרש מהם לספק הגנה עבור נוסעי המשט, כאזרחים טורקיים.

הדיווחים האחרונים על בואה של משט נוסף, מזכירים את 'משט המרמרה' שהגיע בשנת 2010 מטורקיה לרצועתצ עזה. במשט המרמרה השתתפו שש אוניות כשעל סיפונן היו מאות נוסעים פרו-פלסטיניים, חברים בארגונים אסלאמיים קיצוניים. דובר צה"ל מסר אז כי על סיפוני הספינות היו גם כארבעים שכירי חרב שהצטרפו למשט בכדי ליצור עימות אלים מול כוחות צה"ל.

ישראל סירבה לאפשר את פריקת האוניות בנמל עזה, ובמקום זאת הציעה למארגני המשט להעביר את הציוד שבאוניות לידי ישראל, וממנה, לאחר בדיקה, לעזה על ידי אנשי האו"ם והצלב האדום.‏ משתתפי המשט סירבו והמשיכו לשוט לכיוון הרצועה.

בעקבות זאת עלו לוחמי שייטת 13 על הספינות, והשתלטו עליהן מחוץ למים הטריטוריאליים של ישראל. בחמש מהאוניות ההשתלטות נתקלה בהתנגדות פסיבית והיו בהן מעט נפגעים, אך במהלך ההשתלטות על האונייה הגדולה ביותר, "מאווי מרמרה", התרחש עימות אלים. חלק מהנוסעים תקפו את החיילים באלות, מוטות ברזל, סכינים, ולטענת צה"ל גם רימוני הלם, בקבוקי תבערה, וירי מאקדחים שנחטפו מהחיילים. נוסעים אף חטפו חלק מהחיילים. החיילים פתחו באש לעבר התוקפים, הרגו 9 מנוסעי האונייה ופצעו 20. 10 מחיילי צה"ל נפצעו, בהם שניים במצב קשה. רוב ההרוגים והפצועים זוהו עם ארגון IHH או עם ארגונים אסלאמיים טורקיים.

חלק מכלי הנשק שנתפסו על סיפון המרמרה
והיו מיועדים לפגיעה בחיילי צה"ל ולהעברה לשטחי עזה

הפעולה תועדה על ידי כלי תקשורת ישראלים וזרים שנכחו על ספינות המשט. למעט מקרים בודדים, כל החומרים שצולמו על ידי הפעילים על הספינות הוחרמו על ידי צה"ל ולא שוחררו לציבור.

הציוד שהיה על הספינות נפרק מהאוניות בנמל אשדוד, אך כאשר צה"ל החל בהעברתו לרצועה סירב החמאס לקבלו.

בשל הפעולה ותוצאותיה החלה סערה תקשורתית בישראל ובעולם, שהעלתה לדיון את הסגר על עזה ופעולות ישראל. בזירה הדיפלומטית ספגה ישראל גינויים ממדינות רבות וכן במועצת הביטחון של האו"ם, ושגריריה זומנו לשיחות או גורשו. בייחוד הורעו היחסים בין ישראל לטורקיה, שרוב נוסעי המשט היו אזרחיה. בעקבות הסערה הציבורית הוקמו כמה ועדות חקירה ישראליות ובינלאומיות לבדיקת אירועי המשט.

ועדת טירקל לבדיקת אירועי המשט, שבין חבריה היו שני משקיפים זרים, קבעה שבעת ההשתלטות על "מרמרה" חיילי השייטת פעלו באופן סביר, ישראל פעלה בהתאם לחוק הבינלאומי, פעילי IHH הם שאשמים באלימות הקשה, והטלת הסגר הימי על רצועת עזה נעשתה בהתאם לדין הבינלאומי ולהנחיות אמנת סן רמו הנוגעות להטלת מצור ימי.

בתחילת 2013, בסיוע נשיא ארצות הברית ברק אובמה, התנצלה ישראל בפני טורקיה במהלך שיחה טלפונית שניהל ראש הממשלה בנימין נתניהו עם עמיתו הטורקי רג'פ טאיפ ארדואן, בה הוא הבהיר שהתוצאות הטרגיות של המשט לא היו מכוונות, הביע בשם ישראל צער על פגיעה ואובדן חיי אדם, והתנצלות על כל טעות שיכלה להוביל לאובדן חיי אדם.‏

מקורות: ויקיפדיה