ראש ממשלת רומניה, אמיל בוק, התפטר מתפקידו בעקבות מחאה חברתית שהתפרצה במדינה • המחאה מגיעה על רקע קיצוץ במגזר הציבורי ועליית מיסים

ראש ממשלת רומניה, אמיל בוק, התפטר הבוקר (ב') מתפקידו בעקבות המחאה החברתית ברחבי ארצו נגד צעדי הצנע הקשוחים שהנהיג לאחרונה.

ראש ממשלת רומניה אמר כי ממשלתו תתפטר כולה מיד, כדי לשמור על היציבות במדינה. "זהו הרגע להחלטות פוליטיות חשובות", אמר בוק בנאום שנשא אחרי ישיבת הממשלה, "מנקודת המבט הזו החלטתי לוותר על המנדט של הממשלה".

קרא עוד:

[postim]

בוק, שנבחר ב-2008, קרא למחנות הפוליטיים המפולגים ברומניה לגלות בגרות ולהצביע מהר על ממשלה חדשה.

הוא הגן על הישגיו, והדגיש כי קיבל "החלטות קשות מתוך מחשבה על עתידה של רומניה, לא כיוון שרציתי, אלא כיוון שהייתי חייב". הוא ציין גם כי קרן המטבע הבינלאומית חוזה לרומניה צמיחה של שני אחוזים בשנה הקרובה – שיעור נמוך מהצפוי אולם גבוה יותר מהממוצע באיחוד האירופי.

ההפגנות החברתיות ברומניה נגד הממשלה, החלו לפני כשלושה שבועות, ועשרות בני אדם נפצעו במהלכן בעימותים עם המשטרה.

ההפגנות נערכו על רקע הקיצוץ במשכורות במגזר הציבורי, הירידה ברווחים, העלייה במסים והשחיתות במדרונות השלטון.

"אין לנו כסף לחיות, דמי הפנסיה שלנו נמוכים כל-כך, ההוצאות גבוהות יותר משאנחנו יכולים להרשות לעצמנו. זו לא דרך לחיות" אמרו המפגינים.

הדבר שגרם להתפרצות ההפגנות בחודש שעבר, היה החלטתו של בכיר במערכת הרפואה הציבורית במדינה, ראאד ערפאת, להתפטר מתפקידו כיוון שהתנגד לרפורמה במערכת הבריאות. בססקו הסיר מהשולחן את הצעת החוק לרפורמה ביום שלמחרת, אבל ההפגנות נמשכו.