מחלקת המדינה של ארצות הברית הודיעה כי היא סוגרת את השגרירות האמריקאית בדמשק • המטרה: להמשיך לבודד את הנשיא אסד • אובמה: "לא כל מצב מאפשר פתרון צבאי"

מחלקת המדינה של ארצות הברית, הכריזה היום (ב') על סגירת השגרירות בסוריה בעקבות ההסלמה במצב הביטחוני במדינה, ובמטרה להוסיף לבידודה הבינלאומי של דמשק בגין הדיכוי האלים של מתנגדי הנשיא בשאר אסד.

מחלקת המדינה האמריקנית מסרה בהודעה, כי השגרירות בדמשק השעתה את כל פעולותיה והשגריר האמריקני, רוברט פורד, וצוותו עזבו את סוריה בשל חשש לחייהם.

קרא עוד:

[postim]

גם שגריר סוריה בוושינגטון, עימאד מוסטפה, עזב בחודש שעבר את וושינגטון ולפי שעה השגרירות הסורית מופעלת על ידי דרג נמוך יותר.

בארצות הברית התנהל ויכוח עקרוני בין הרפובליקנים לבין הדמוקרטים בסוגיית שיגור שגריר לסוריה.
תחת ממשלו של הנשיא ג'ורג' בוש הבן הוחזרה השגרירה האמריקנית לארצה, בעקבות רצח ראש ממשלת לבנון לשעבר רפיק אל-חרירי ב-2005.

במשך חמש שנים לא היה בסוריה שגריר אמריקני והרפובליקנים טענו שהחזרת השגריר לדמשק תהווה מתנה למשטר הסורי. עם זאת, הנשיא ברק אובמה סבר שיש צורך בנוכחות של שגריר במדינה הערבית כדי להעביר למשטרו של אסד את המסרים האמריקניים בדרג הבכיר ביותר.

איומים על השגריר

השגריר פורד הפגין אומץ לב רב ויצא לפגישות עם גורמי אופוזיציה והפגין נוכחות בהפגנות מחאה נגד המשטר בדמשק.

בריונים מטעם המשטר אף נשלחו לשגרירות ארה"ב, כדי לאיים על פורד ולהפעיל לחץ עליו ועל אנשיו. האמריקנים התקשו להגן על שגרירותם, שנמצאת בסמוך לכביש ראשי בדמשק, ובאחרונה הם העבירו מסר לדמשק, לפיו אם סוריה לא תדאג לביטחון השגרירות ואנשיה, ארה"ב תיאלץ לסגור אותה.

גורמי אופוזיציה סוריים מסרו כי מספר ההרוגים היום במדינה הגיע ל-64, רובם בעיר חומס, שהפכה למוקד המחאה נגד המשטר הסורי וליעד ראשי להפצצות של צבאו של אסד.

"לא כל מצב מאפשר פתרון צבאי"

בהתייחסו למצב הקשה בסוריה, אמר הלילה הנשיא האמריקני אובמה בראיון לרשת NBC כי "שלחנו מסר בלתי מתפשר שאסד צריך ללכת, ושהאלימות נגד בני עמו היא בלתי נסלחת. אבל לא כל מצב מאפשר פתרון צבאי". אובמה הבהיר כי לדעתו "חשוב לפתור זאת בלי התערבות צבאית מבחוץ – וזה אפשרי".

מזכ"ל הליגה הערבית, נביל אל-ערבי, קרא לשים קץ ל"הסלמה" הצבאית בסוריה. אל-ערבי אמר כי הדבר דוחף את סוריה לעבר מלחמת אזרחים. "אנו עוקבים בדריכות ובעצבנות אחר התפתחויות במצב בסוריה, ואחר הכוח הרב שמפעיל הצבא על חומס והאזורים שמסביב לדמשק", אמר אל-ערבי בהצהרה.

איום מרומז

נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, אמר במסיבת עיתונאים שערך עם קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, כי "גרמניה וצרפת לא שכחו את העם הסורי". סרקוזי הוסיף כי "מה שמתרחש בסוריה זה שערורייה. מפתיע שרוסיה, שתמיד הייתה קרובה לעמדות הליגה הערבית, מרחיקה עצמה מהן".

מרקל אף הוסיפה איום מרומז לכיוונה של רוסיה כשאמרה כי על מוסקבה "לשקול היטב את תוצאות החלטותיה".

מפגינים בסין

מפגינים לובים וסורים השליכו אבנים, ביצים ועגבניות על שגרירות סין בטריפולי, במחאה על כך שסין ורוסיה הטילו וטו על החלטה נגד הנשיא אסד, במועצת הביטחון של האו"ם. המפגינים, שהניפו את דגלי האופוזיציה בסוריה, הצליחו לנפץ כמה מחלונות השגרירות. בנוסף הם ריססו כתובות גרפיטי על חומות המבנה.