מיד עם תחילתו של מבצע 'צוק איתן' הותקף ביתו של רבה הראשי של הולנד באבנים שוב ושוב • בהמשך נוכחו יהודי המדינה בעלייה חריפה של אירועים והתבטאויות אנטישמיים • ראש ממשלת הולנד: "אנחנו נפעל ביד קשה נגד אנשים שגורמים לאנטישמיות"

על פי נתונים של ארגון לניטור אפליה באמסטרדם, עד ליום 18 לאוגוסט התקבלו אצלם 100 תלונות בדבר אירועים אנטישמיים, זאת לעומת 85 תלונות בדבר אירועים אנטישמיים בכל שנת 2013 ו- 96 תלונות בשנת 2012. ההערכה היא כי העליה הגבוהה נובעת מהלחימה הממושכת בעזה.

עפ"י דיווחי הארגון MDI בימים הראשונים למבצע 'צוק איתן' פורסמו בהולנד במדיות החברתיות השונות 200-300 פרסומים אנטישמיים לעומת ממוצע של 2-3 בשבוע רגיל. אחד האנשים כתב "אני רוצה שכל היהודים, אבל באמת כולם, ימותו ואף לא אחד מהם יישאר." מסר אחר, שנכתב ע"י אדם שהזדהה כג'יימס רודריגז, הכריז: "היטלר צריך לחזור ולהרוג את היהודים".

בתחילת השבוע, כתבה יסמינה הייפי, מנהלת פרויקטים במרכז הלאומי לביטחון סייבר של משרד המשפטים ההולנדי, כי מדינת הג'יהאד האסלאמית (דעאש) נוצרה על ידי ציונים המבקשים להעניק לאיסלאם מוניטין רע. "ISIS (שמה של המדינה האסלאמית באנגלית) אינה חלק מהאיסלאם. זה חלק מתכנית ציונית שבכוונה מנסה להשחיר את שמו של האיסלאם ", כתבה הייפי, שתארה את עצמה כפעילה למען מפלגת העבודה ההולנדית.

מאוחר יותר חזרה בה, והסבירה "אני מבינה את הרגישות הפוליטית בהקשר לעבודה שלי. זאת לא הייתה הכוונה שלי". ההתנצלות המאוחרת לא עזרה לה ושר המשפטים ההולנדי איבו אופסטלטן השעה אותה לאלתר, והצהיר כי יינקטו צעדים משמעתיים נוספים וכי היא לא תשוב לעבודתה יותר.

ראש הממשלה: בהולנד אין מקום לאנטישמיות

“אנחנו נפעל ביד קשה נגד אנשים שגורמים לאנטישמיות, אפליה ו/או שמעוררים שנאה,” כך אמר ראש הממשלה מארק רוטה במסיבת עיתונאים לאחר ישיבת השרים הראשונה לאחר הפגרה. "שיהיה ברור לכולם: בהולנד אין מקום לאנטישמיות ולאפליה. אנחנו חיים במדינה עם שלטון חוק ויש מקום להפגנות. אבל עלינו לדעת שברגע שעוברים את הקו האדום במדינה הזו, אנחנו נפעל ביד קשה."

ראש הממשלה הגיב לאירועים בהאג לאחר שמספר הפגנות יצאו שם מכלל שליטה. אתמול בערב החליט ראש העיר ואן ארטסן שבינתיים לא יאשרו עוד הפגנות בשכונת שילדרסוויג'ק . ראש הממשלה אמר שהוא מבין שסכסוכים בעולם מעוררים רגישויות גם בהולנד. "אבל באותו זמן אנחנו בהולנד אחראים שזה לא יגרום למתח או סכסוכים בין הקבוצות השונות באוכלוסייה." הוא עוד הוסיף שכל אחד בהולנד חייב להרגיש בטוח.

אחד האירועים החמורים שאירעו כבר בתחילת התקופה היה תקיפת ביתו של הרב בנימין יאקבס, רבה הראשי של הולנד וחבר מועצת "מרכז רבני אירופה", באבנים.

גם כמה ימים לפני כן הותקף הבית באבנים. לפי רעייתו של הרב, בשני המקרים מתקפת האבנים על הבית נמשכה מספר דקות ובמהלכה השמיעו התוקפים סיסמאות אנטישמיות וקריאות גנאי כנגד היהודים. בסיום האירוע, הם נמלטו מהמקום.

לבית הרב יאקבס נסבו נזקים ברכוש אך לא בנפש. האירוע התרחש שעות ספורות לפני עצרת הזדהות גדולה בישראל שאמורה להיערך הערב באמסטרדם. הרב יאקבס אמור להשתתף בעצרת ולשאת בה דברים. ״אין לי ספק״, אמר הרב ״שיש לכך קשר למה שקורה בישראל ולמצב הביטחוני בדרום הארץ. ללא ספק העובדה שאני הרב הראשי בהולנד ומביע את דעותיי בעד ישראל בעיתונים הגדולים כאן, יש השפעה גדולה״. הרב הוסיף כי הוא חושש שהאנטישמיות נגד יהודים תגבר, אך הודיע כי לא יפסיק להביע את דעותיו בעד ישראל, ״אני יהודי ואין לי מה לחשוש מהזהות היהודית שלי״.