רחובות אתונה בוערים: עשרות אלפים מוחים על תכנית הקיצוצים הממשלתית

כ-100 אלף מפגינים ביוון כנגד תכנית הקיצוצים של הממשלה • המפגינים מתעמתים עם כוחות המשטרה • המפגינים העלו באש בניינים ומשרדים

בשעה שבפרלמנט היווני באתונה דנים באישור תוכנית הקיצוצים שדורשת אירופה, רחובות אתונה בוערים. המפגינים העלו באש בניינים, משרדים ובתי קפה. ההמון מתעמת עם השוטרים, שיורים מנגד גז מדמיע. כ-100 אלף מפגינים ברחובות אתונה ועוד רבבות בסלוניקי.

העימותים האלימים ביוון חזרו על רקע אישור הקיצוצים בתקציב.

קרא עוד:

[postim]

משטרת יוון ירתה הערב (א') גז מדמיע לעבר מפגינים מחוץ לפרלמנט באתונה, בו דנים חברי הפרלמנט בתכנית הקיצוצים, הדרושה להבטיח את עזרת המוסדות הפיננסיים העולמיים.

המשטרה דיווחה כי כ-100 אלף בני אדם יצאו למחות ברחובות אתונה, והעלו באש מבנים. בסלוניקי נאספו כ-20 אלף מפגינים. שישה נפגעו בעימותים עם השוטרים והובהלו לבתי החולים.

בשעות אחר הצהריים החלו להיאסף המונים, התקריות האלימות החלו כשקבוצת מפגינים ניסתה לעבור את מחסום המשטרה שהוצב סביב הפרלמנט. המשטרה הגיבה בירי גז מדמיע.

המפגינים יידו אבנים והשליכו בקבוקי תבערה לעבר השוטרים והרחובות הפכו לשדה קרב. רעולי פנים ניפצו שמשות של חנויות והציתו לפחות חמישה בניינים.

אתמול אישרו השרים בקבינט של ממשלת יוון הזמנית את תוכנית הקיצוצים הקשה והכואבת שתפחית יותר מ-13 מיליארד אירו מהתקציב.

כעת, נדרש אישור הפרלמנט וקיצוץ נוסף של 325 מיליון אירו כדי שהיוונים יעמדו בדרישות שמציבים בפניהם הבנק האירופי, הבנק העולמי וקרן המטבע העולמי – כתנאי לקבלת סיוע בהסדרת חובות המדינה.

הקבינט אישר את טיוטת התכנית לאחר שראש הממשלה לוקאס פפדמוס איים לפטר כל שר שיתנגד. "כל מי שלא יסכים ולא יצביע בעד הרפורמות החדשות לא יוכל להישאר בממשלה", אמר פפדמוס במסגרת נאום שנשא בפני הקבינט היווני, אחרי ההודעה על התפטרותם של 3 שרים בממשלת יוון ו-3 סגני שרים שהביעו את מורת רוחם על תוכנית הצנע החדשה. מנגד, מופעל לחץ אדיר על השרים מצד הרחוב היווני.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן