הונאות והיעלמות של דרכונים ישראליים, הטעיות GPS והיקלעות במשך שעות בשלג עמוק • JDN בראיון מיוחד עם הרב הלל כהן, מרבני קייב: "אלפים מתים בקור עוד בעקבות אירועי נפילת מסך הברזל" • חזו בני חביבי: אוקראינה מושבתת והם עוסקים בתורה • ראיון מצולם - חם בכפור

יהדות הדממה מעולם לא היתה חיה כל כך: כל מוסדותיה האקדמאיים של אוקראינה והמוסדות הממשלתיים מושבתים, ורק בבית הספר היהודי לילדי השלוחים מתפזם קול התורה.

"השנה חשבנו שהקור יפסח עלינו", פותח את הראיון המיוחד לאתר JDN הרב הלל כהן, מרבני קייב – אוקראינה. "עד ה- 10 בינואר לא היה סימן למה שלמעשה חווינו מאוחר יותר: היה ממש חם במושגים של אוקראינה"

הטמפרטורה הממוצעת בחודשים דצמבר – ינואר עמדה על מעל האפס, היסטוריה של ממש במושגי רוסיה הקפואה. "ב-10 בינואר הגיע הכפור: הטמפרטורות ירדו במהירות והגיעו במקומות מסויימים אף למינוס של  30 מעלות מתחת לאפס. הייתה קרה של ממש ששיתקה חלקים רבים באוקראינה". וכאן מגיעה שאלת החינוך:

"החימום בבנייני המגורים ובמוסדות החינוך הינו עירוני וממשלתי, בשנים עברו היה מחממים כראוי, אולם בשנים האחרונות עקב רצון לחסוך בעלויות, הורגש צמצום של ממש בחימום שהוענק, במיוחד בבתי הספר – בהם שורר כפור".

"אומרת הגמרא" ב-30 מעלות מתחת לאפס

"בעבר התקיימו לימודים עד מינוס 30 מעלות", מתאר לנו הרב כהן את המתרחש  בארץ הדי נידחת. "כעת, עקב הקור במבנים, הכריזה הממשלה שממינוס 20 מעלות ומטה לא יתקיימו לימודים, כך שמיום שלישי שעבר נסגרו כל בתי הספר הממשלתיים".

DSC02221 (448x336)

תלמידי החיידר של הרב בלייך בקרה הנוכחית

למרבה הצער, גם בתי הספר היהודיים שתחת פיקוח משרד החינוך האוקראיני נאצלו לסגור את שעריהם.
"החיידר בקייב, שמיועד לחינוכם של ילדי השלוחים, הינו ככל הנראה המוסד החינוכי היחיד שפעל בקרה הנוכחית".

בחיידר מתחנכים ילדי השלוחים מכל החוגים וכן תשב"ר מקומיים שמעוניינים בחינוך חרדי אותנטי כמו החיידרים שבבני ברק, לדוגמא. החיידר שבנשיאות הרב בלייך, רבה של אוקריינה, נמצא בבניין הקהילה ומחומם באופן עצמאי.

"כרגע מינוס 15 מעלות", מספר לנו הרב כהן "התחזית היא שבשבוע הבא תהיה התקררות נוספת".

אל תסמכו על ה-GPS

אוקראינה בתוואי שלכם למסע ההשתטחות על קברי צדיקים? כדאי שתדעו: מפות ידניות יועילו לכם יותר מאשר GPS והכי עדיף – קחו מדריך מקומי שתוכלו לסמוך עליו. "פנו אליי לעזרה בשני מקרים נפרדים של אנשים שהגיעו לביקור בקברי צדיקים באיזור מערב אוקריינה. כיוון שסמכו על ה- GPS‏ הם נכנסו לכבישים משובשים והתחפרו בשלג לאורך מספר שעות". טעות שכזו משמעותה בערבות אוקראינה: מוות בכפור והיעלמות טוטאלית עד להפשרת השלג.

"דרכונו של אחד מן השניים נעלם, ככל הנראה נפל בעת שניסה לדחוף את הרכב החוצה מן השלג. הוא איחר את טיסתו והיה צריך להנפיק דרכון חדש".

הרב הלל כהן סייע ביצירת קשר עם השגרירות האמריקנית על מנת להנפיק לו דרכון ולשחררו לארצו.

ההמלצה: אל תסמכו כאן על ה-GPS כלל, אלא על נהגים מקצועיים.

אלפים מתים ברחובות

בעקבות אירועי נפילת מסך הברזל והתפרקות ברית המועצות בשנות התשעים, גם היום, עשרות שנים לאחר מכן, ישנם מאות אלפי הומלסים שנותרו מחוסרי בית בשל מקרי הונאה רבים שאירעו באותה התקופה על ימין ועל שמאל.

רובם אינם יכולים לשרוד בתת תנאים אלו את הקור והם מוצאים את מותם בכפור.

DSC02224 (448x336) DSC04081 (800x600) Öîë 026 (800x600)