צרפת: 12 נהרגו במתקפת טרור על מערכת המגזין שלעג למוחמד

שני שוטרים ועשרה עיתונאים נהרגו במתקפה הרצחנית. בין ההרוגים, הקריקטוריסט היהודי ז'ורז' וולינסקי בן 81 • בצרפת הוכרז יום אבל לאומי, והנשיא הבטיח כי התוקפים יימצאו ויעמדו לדין • נשיא הלשכה נגד אנטישמיות: "צרפת חייבת להתעורר מול סכנת האיסלאם והטרור שהוא מביא בכל רחבי העולם: בפריז, טולוז, בריסל, ירושלים ובתל אביב"

כתבות נוספות בנושא:

פצוע קשה בתאונת דרכים קשה בכביש 40, סמוך לעוזה
איראן הודיעה: שיחות הגרעין יתחדשו עד סוף נובמבר
עיריית ירושלים החליטה: הורי הגנים לא יישאו בתשלום נוסף בגין ההרשמה לגני הילדים
נערכים למלחמה בחמאס: צפו בתיעוד התרגיל הצבאי של אוגדת עזה
 • "את אמא הכרתי על כסא גלגלים" בת לאם נכה מספרת.

  תוכן מקודם

 • "בלילות, ביקשתי סליחה מהתינוק הנטוש שלי"

  תוכן מקודם

 • אובחנה עם OCD וקיבלה 59,000 שקל! / אובחן עם דיכאון וקיבל 52,000 שקל!

  תוכן מקודם

 • ''ההורים הותירו אותנו לבד ברחוב - עברנו חיי סבל נוראיים": הכלה במונולוג מצמרר

  תוכן מקודם

התקפה רצחנית על משרדי המגזין הסאטירי שרלי הבדו הותירה במקום לפחות 12 הרוגים, וביניהם הקריקטוריסט היהודי ז'ורז' וולינסקי.

שלושה גברים מוסלמיים פרצו למשרדי העיתון במהלך ישיבת מערכת, ובאמצעות רובי סער ורובי ציד שהביאו עימם ירו לכל עבר. עשרה עיתונאים נהגו במקום מלבד שני השוטרים שאבטחו את הבניין.

צעקות 'אללה אכבר' המוכרות לישראלים, הושמעו לראשונה בפריז על רקע אירוע קשה זה, והצטרפו להכרזת המחבלים כי ההתקפה שלהם נועדה "לנקום על בזיון הנביא" (עפ"ל). הפיגוע הגיע בעקבות פרסום סדרה של קריקטורות הלועגות למוחמד, במגזין הסאטירי 'שרלי הבדו' המפרסם באופן קבוע מאמרים וקריקטורות ביקורתיות אנטי דתיות.

כאמור, עשרה מעובדי המערכת נהרגו, שני שוטרים שאבטחו את הבניין נהרגו אף הם. בין ההרוגים הקריקטוריסט היהודי ז'ורז' וולינסקי, בן 81, וולינסקי נולד בתוניסיה ועבר עם הוריו לצרפת בגיל 13, במהלך השנים פרסם וולינסקי מיצירותיו בעיתונים נחשבים בפריז. וולינסקי נודע כקריקטוריסט בוטה ושנון, אך עם זאת ידע לומר כי: "השאלה האמיתית: 'איך לנצל את החיים עד תום?' התשובה האמיתית: 'הימנע מלהציג שאלות אמיתיות' ", משפט שמקבל היום את הקשרו הטראגי.

הקריקטוריסט היהודי. צילום Alvaroוולינסקי בעבודתו. (צילום: Alvaro)

מצלמות האבטחה מזירת הפיגוע הנורא שאירע אמש (רביעי), מראים שני גברים חמושים בנשק כבד יוצאים ממכונית שחורה ויורים ברובה בקצין המשטרה שעמד בסמוך למבנה. אחד התוקפים רעולי הפנים מתקרב לקצין ויורה בו בראשו. עשרה בני אדם נוספים נפצעו בפיגוע; חמישה הם במצב קשה. עפ"י הדיווחים היורים, שני אחים אלג'יראים, נמלטו במכונית שחטפו מאדם שעבר במקום, דרסו הולכי רגל וירו לעבר שוטרים, הבוקר הסגיר עצמו המחבל השלישי לידי כוחות הביטחון הצרפתיים.

נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, הגיב בשידור חי בסמוך לזירת הירי, ואמר כי "צרפת היום תחת הלם", "שרלי הבדו אויימו מספר פעמים בעבר ואנחנו צריכים להראות לתוקפנות כי אנו מדינה מאוחדת" הוסיף הולנד, והבטיח כי הרשויות הצרפתיות ימצאו את התוקפים ויבואו עימם חשבון". מאוחר יותר הכריז נשיא צרפת על יום אבל לאומי בעקבות האסון.

לדברי העיתון לה מונד, ההתקפה על משרדי שרלי הבדו, היא העקובה מדם שכוונה נגד העם הצרפתי מזה כ-180 שנה (לפני כ-50 שנה נערך טבח ע"י המשטרה נגד מפגינים אלג'יראים, ובו נהרגו כ-200 איש).

הפיגוע בשרלי הבדו 2. צילום Thierry Caroכוחות ההצלה ליד בנין המערכת. (צילום: Thierry Caro)

בהצהרה שפירסם נשיא הקונגרס היהודי אירופאי משה קנטור, נאמר כי המתקפה הינה "חלק מתחילתו של גל הטרור ברחובות אירופה", "זו מלחמה נגד חופש הביטוי ודרך החיים האירופית, במלחמה זו כבר ראינו ילדים יהודים שנורו למוות בבית הספר ואנשים שנרצחו בדם קר בעת ביקור במוזיאון בבריסל" אמר קנטור.

סמי גוזלן, נשיא הלשכה הלאומית נגד האנטישמיות, אמר בהצהרה כי "צרפת חייבת להתעורר מול סכנת האיסלאם והטרור שהוא מביא בכל רחבי העולם: בפריז, טולוז, בריסל, ירושלים ובתל אביב. הג'יהאד פועל על ידי האידיאולוגיה האסלאמית הקיצונית המשמשת כדי לתפעל אותם".

שר החוץ, אביגדור ליברמן, שלח את תנחומיו לעם הצרפתי ואמר כי אסור להניח לטרור ולטרוריסטים להטיל אימה על העולם החופשי והמערב חייב לעמוד מאוחד ונחוש אל מול הסכנה הזו.

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו, מיהר לשלוח תנחומים לנשיא צרפת, למשפחות השכולות ולעם הצרפתי. "לפני שנתיים ראינו התגברות גדולה מאוד של הטרור הבינלאומי, שמקורו באסלאם הקיצוני שאינו יודע גבולות. לכן המאבק בו חייב להיות חוצה גבולות" אמר נתניהו.

"לפני כמה חודשים עמדתי מעל בימת האו"ם ואמרתי שאם הטרור הקנאי של החמאס, של חיזבאללה, של דאע"ש ושל אל-קאעדה לא ייעצר כאן. זה יגיע לכל מקום בעולם ואם לא נילחם בו באופן עקבי, נחוש ומלוכד, המעשים הזוועתיים הללו שראינו היום בפריז, לא יהיו אחרונים ויהיו זוועתיים וקשים".

נתניהו הדגיש כי "המטרה של הטרור האסלאמי היא לא הסדר והיא לא גבולות והיא גם לא ישראל – לא בעיקר בישראל ואפילו לא קודם כל ישראל – המטרה העיקרית של הטרור האסלאמי היא להשמיד ולעקור את התרבות האנושית שלנו שמבוססת על חופש ועל תרבות של בחירה, ולהשליט במקומה רודנות קנאית שתחזיר את האנושות אחורה הרבה מאוד שנים. ועל כן, החברות החופשיות וכל בני התרבות חייבים להתאחד ולהילחם בטרור הזה. להילחם בו, פירוש הדבר להילחם בו פיזית ולהילחם נגד טיעוניו הכוזבים, בשום אופן לא לקבל את ההצדקות השונות למניעיו. מעל הכל, עלינו לתמוך אחד בשני בחזית אחת מלוכדת ותקיפה".

הפיגוע בשרלי הבדו 1. צילום Thierry Caroמאות עיתונאים התגודדו בזירת הפיגוע. (צילום: Thierry Caro)

כתבות קשורות

פצוע קשה בתאונת דרכים קשה בכביש 40, סמוך לעוזה
איראן הודיעה: שיחות הגרעין יתחדשו עד סוף נובמבר
עיריית ירושלים החליטה: הורי הגנים לא יישאו בתשלום נוסף בגין ההרשמה לגני הילדים
נערכים למלחמה בחמאס: צפו בתיעוד התרגיל הצבאי של אוגדת עזה
בימים הקרובים ייעשה חמים; מתי יחזור הגשם? • תחזית מזג האוויר
עצרת חיזוק בישיבת 'כנסת חזקיהו' לרגל הילולת מרן המשגיח רבי דב יפה זצ"ל
הסוף למדבקות? שוב יוזמה לתצוגת מחירים דיגיטלית ברשתות המזון
במלאת 8 שנים לפטירת מרן זצ"ל: עצרות כינוסים ותוכניות למידה בהיכלי התורה באשדוד
צֹאן קָדָשִׁים • חומש סעודה בת"ת תפארת משה סערט ויז'ניץ חיפה
האדמו"ר מטרבישאן בהילולת אביו האדמו"ר בעל 'הנועם ישראל' מקרעשטניף זצ"ל
תיעוד ראשון בעולם: דב קוטב רודף אחרי אייל - בתוך המים • צפו
"מפלגה של מטומטמים": פיצוץ בין חברי הכנסת של 'ימינה'
"וואו, זה ישן": הביצוע המחודש של אברהם פריד עם הפטיפון • צפו
סוער בכנסת: מנסור עבאס סיפר על הנאום שנתניהו הקריא לו • צפו
זעם בקואליציה: 3,130 יחידות דיור אושרו לבנייה ביהודה ושומרון
הפסד נוסף לקואליציה: הצעת חוק של ח"כית מהליכוד אושרה בכנסת
מעמד חלוקת פרסים לתלמידי ת"ת ויז'ניץ מודיעין עילית
הוא מאמין לעצמו? כהנא על רפורמת הכשרות: "מחזקת את הרבנות"

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו