יותר ממיליון איש צעדו בקריאה לגנות את הטרור ולזכרם של 17 הנרצחים בשלושה פיגועים בפריז • נתניהו ואבו מאזן עמדו במרחק 3 אנשים בלבד, בשורה הראשונה שהובילה את הצעדה

למעלה ממליון איש צעדו אמש (ראשון) בעצרת אחדות בפריז לגנות את הטרור ולכבד את קרבנות שלושת הפיגועים בפריז בהם נהרגו 17 איש במשך שלושה ימים.

המשטרה לא מסרה הערכה רשמית של מספר הצועדים בצעדה אמש, אך כלי תקשורת מעריכים כי הקהל מנה למעלה ממיליון איש.

עשרות מנהיגים מרחבי העולם השתתפו בצעדה, ביניהם ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא הרשות הפלסטינית אבו מאזן, שצעדו בשורה הראשונה עם הנשיא הצרפתי פרנסואה הולנד. בין השניים הפרידו מספר צועדים בודדים כדוגמת הנשיא הולנד וקנצלרית גרמניה מרקל. זו היתה הזדמנות נדירה בה נראו המנהיגים בצורה כה קרובה כפי שלא נראו ביחד במשך שנים, כך כתב הניו יורק טיימס.

קרא עוד:

[postim]

לא נישאו נאומים במהלך העצרת בכדי לא לשוות אופי פוליטי. הצועדים נשאו שלטים ובהם הקריאה בצרפתית "אני ש'רלי", בהתייחס למגזין הסאטירי שבו נהרגו 12 אנשי צוות ואנשי כוחות הביטחון. שלטים אחרים קראו "אני יהודי", קריאה המייצגת את ארבעת היהודים שנהרגו במתקפת הטרור ביום שישי בסופרמרקט היפר-כשר בפרבר של פאריס. קצין משטרה נוסף נהרג בגל הטרור הזה במהלך מרדף ביום חמישי, ע"י אחד המחבלים שתקפו בש'רלי הבדו.

במקורו, היה אמור המצעד להתקיים כמחאה ציבורית בעקבות הרצח של 12 בני אדם על ידי טרוריסטים אסלאמיים במשרדי ש’רלי הבדו, השבועון שפרסם קריקטורות ולגלג על האיסלאם. תוך כדי ההכנות הרחיבו המארגנים את מטרת העצרת להנצחת קרבנות הפיגוע בסופרמרקט הכשר ולהנצחת השוטר שנרצח בפריז ביום חמישי.

נתניהו בצעדת מנהיגי העולם נגד הטרור. צילום לעמ

בני המשפחות של שבעה עשר הקורבנות משלושת הפיגועים הובילו חלק אחד של המצעד. גם מנהיגי קהילות מכלל הדתות השתתפו במצעד, בלטו לעין מספר רב של צועדים יהודים בכיפות וכובעים שחורים, ולהבדיל, גם מוסלמים בכיסוי ראש מסורתי.

אלפי חיילים ושוטרים צרפתים אבטחו את המצעד, כולל צלפים שעמדו הכן על הגגות לאורך תוואי המצעד. בירושלים, נערכה צעדת סולידריות ברחבת העירייה בהשתתפות כאלף איש שתיאמו את שעת הצעדה לזמן המקביל בו צעדו מיליון איש בפריז.

צילום: חיים צח, לע"מ