הלחץ על משטרו של אסד נמשך: משרד החוץ המצרי הורה לשגריר שוקרי איסמאעיל השוהה בקהיר שלא לשוב לדמשק "עד להודעה חדשה" • אחד מחכמי הדת במצרים: "דמו של אסד הותר"

משרד החוץ בקהיר הודיע היום (א') כי הוא משיב את שגריר מצרים בסוריה שוקרי איסמאעיל. דובר משרד החוץ עמרו רשדי אמר כי שר החוץ מוחמד עמרו נפגש הבוקר עם השגריר, ששוהה בימים אלה בקהיר, והוסיף כי השניים דנו בהתפתחויות הנוכחיות בזירה הסורית. לאחר השיחה בין השניים הוחלט כי "השגריר לא יחזור לשגרירות מצרים בדמשק עד להודעה חדשה".

קרא עוד:

[postim]

"דמו של אסד מותר"

ביום שישי האחרון הפגינו אלפי אזרחים בקהיר מול השגרירות הסורית בעיר והודיעו כי יפגינו ללא הגבלת זמן עד שהשגריר הסורי יגורש ממצרים. כמו כן, אחד מחכמי הדת של אל-אזהר, מוסד הלימוד החשוב ביותר של האיסלאם הסוני, הכריז בהפגנה כי בעקבות האירועים האחרונים בסוריה, דמו של נשיא סוריה בשאר אל-אסד מותר.

כאמור, בעקבות האירועים הללו החליטו במשרד החוץ המצרי על החזרת השגריר מסוריה.

מצרים גינתה את ההסלמה באלימות בחומס ובערים נוספות בסוריה. בקהיר הדגישו כי הם מתנגדים בתוקף לשימוש באלימות נגד אזרחים ודרשו מממשלת סוריה להקשיב היטב לדרישות העם הסורי ולבצע את השינויים הדרושים.

קריאה ל'יום זעם'

פעילים למען הדמוקרטיה בסוריה ומחוצה לה קראו לקיים היום "יום זעם" בדמשק לאחר שכוחות הביטחון של אסד פתחו באש לעבר אבלים שהשתתפו בהלוויה והרגו אדם אחד. הפעילים תיארו את הפגנות המחאה העצומות שנערכו בעיר הבירה הסורית ביום שישי "חסרות תקדים" ואמרו כי 49 מפגינים נהרגו במהלכן.

"אמרנו כבר מההתחלה שביום שבו יתפשטו ההפגנות בדמשק ובחלב, העיר השנייה בגודלה בסוריה, יהיה זה סוף המשטר. המתקפה המתמשכת נגד עיר המורדים חומס דרבנה סורים רבים, שעד עתה היו מהוססים, להצטרף למחאה. חומת הפחד התפוררה באמת".

התנקשות בסוריה

מוקדם יותר הבוקר התנקשו חמושים בסוריה בשופט ובתובע כללי בכיר שנסעו יחד ברכב במחוז אידליב. על פי סוכנות הידיעות הסורית הרשמית סאנ"א, החמושים פתחו באש לעבר התובע המחוזי באידליב מוחמד גזל והשופט מוחמד זיידה, שמתו במקום ביחד עם הנהג שלהם ואדם נוסף שהיה עמם.

ייתכן שההתנקשות באנשי מערכת המשפט בוצעה על ידי המורדים הסורים, ששולטים בחלקים רבים במחוז אידליב הגובל בטורקיה.