דאע"ש פרסם אתמול סרטון מצמרר בו מוצא להורג בשריפה הטייס הירדני שנפל בידיהם | ירדן הודיעה על הוצאה להורג של מספר מחבלים הכלואים בה, כנקמה

אמש פרסם ארגון המדינה האיסלאמית סרטון מחריד, בו נראה הטייס הירדני שנפל בידיהם בחודש שעבר, מועאז אל-קסאסבה, מוצא להורג בשריפה. הסרטון מציג את רגעיו האחרונים של קסאסבה, בהם הוא מהלך בין פלוגת חמושים במדים, מוכנס לכלוב בחצר פתוחה ומוצת בעודו בחיים בידי רעולי פנים.

 

ממשלת ירדן מסרה אתמול כי על פי הבדיקות שהיא ערכה, הסרטון אותנטי לחלוטין, וככל הנראה ההוצאה להורג בוצעה כבר לפני חודש. עם פרסום הסרטון, התעורר בירדן גל של זעם אדיר והפגנות כלפי הארגון הרצחני. המלך עבדאללה קטע את ביקורו בארצות הברית ומיהר לשוב לממלכה, ודובר צבא ירדן נשבע להעניש את הארגון ולנקום בו. בהודעה ששודרה בערוצי הטלוויזיה הממלכתיים נאמר כי "הצבא מודיע על מותו של הטייס הגיבור, מועאז אל-קסאסבה. דמו לא נשפך לשווא. הנקמה שלנו תהיה גדולה כמו האובדן שחווה העם הירדני".

 

בהודעה מצולמת שפרסם המלך עבדאללה, אמר בפנים אבלות כי "אנחנו עצובים, כואבים וכועסים בעקבות הריגתו של הטייס השאהיד מועאז אל-קסאסבה, ירחם עליו הקל, בידי ארגון הטרור הפחדני דאע"ש, שמתנהג בדרך שגויה ועבריינית שאין לה קשר לדת המוסלמית בשום צורה. אנחנו ניצבים היום עם בני משפחת הגיבור מועאז, בסבלם שהוא סבלו של כל העם הירדני".

 

לפני מספר שבועות הודיע דאע"ש על תפיסתו של הטייס הירדני, וזמן קצר לאחר מכן לקח בשבי שני עיתונאים יפנים. לאחר הוצאתו להורג של אחד העיתונאים, עקב סירובה של יפן לשלם כופר של 200 מיליון דולר, הארגון הודיע כי יחרוג ממנהגו ויסכים לשחרר את העיתונאי השני, קנג'י גוטו, תמורת שחרורה של המחבלת סג'ידה א-רישאווי הכלואה בירדן. רישאווי היא טרוריסטית ממוצא עיראקי, ונתפסה בידי הרשויות הירדניות לפני כעשור, בעת שניסתה לבצע פיגוע תופת בעמאן הבירה, אך המטען שעל גופה לא התפוצץ.

 

דאע"ש אף הציב אולטימטום, ולפיו אם לא ייענו יפן וירדן לדרישותיו, יוצאו להורג העיתונאי היפני והטייס הירדני, אך בתמורה לשחרור המחבלת מצד ירדן הציע רק את שחרורו של היפני. ירדן הודיעה לפני כשבוע שתסכים לעסקה, אם היא תכלול מלבד שחרור גוטו גם את שחרורו של הטייס קסאסבה ולא רק את אי הוצאתו להורג, אך לא קיבלה מענה מצד ארגון המדינה האיסלאמית. כעת מתברר שהטייס הוצא להורג כבר לפני חודש, כך שהצעת העסקה היתה מעשה רמיה מצד הארגון.

 

דובר צבא ירדן, ממדוח אל-אמדי, הודיע בתגובה כי "הכוחות המזוינים ינקמו את מותו של הגיבור, כדי להבטיח שדמו של השאהיד לא נשפך לשווא. הנקמה על נפילתו תהיה גדולה כגודל האסון שפקד את הירדנים כולם". הבוקר הודיעה ירדן על הוצאתה להורג של המחבלת רישאווי ומחבל נוסף, ועל כוונתה להוציא להורג עוד מספר טרוריסטים הכלואים בממלכה, כנקמה על מותו של קסאסבה.