גורם ישראלי בכיר: המערב נכנע לאיראן בנושא הצנטריפוגות, המעצמות עוד עלולות להפוך את איראן למדינת סף גרעינית | הנשיא רוחאני: יש צמצום של הפערים בין הצדדים

נשיא איראן חסן רוחאני נפגש היום עם ראשי הפרלמנט ומערכת המשפט באיראן, לשיחת עדכון על התקדמות המשא ומתן עם מעצמות המערב בסוגיית הגרעין של ארצו. בסיום הפגישה אמר רוחאני לכלי התקשורת, כי הצדדים צמצמו את הפערים ביניהם, ו"אף שכמה נושאים ומחלוקות נותרו, המערב הבין כי עליו להכיר בזכויות העם האיראני". גם יו"ר המג'לס (הפרלמנט האיראני), אחד הכוחות השמרניים החזקים באיראן, אמר כי הוא "אינו פסימי" בעניין סיכויי ההסכם.

רוחאני תקף במילים קשות את ישראל מדינות המערב והאשים אותן בצביעות, הוא הכחיש כי ארצו שואפת להשיג יכולת גרעינית צבאית. "הם אומרים לנו 'אנחנו לא רוצים שאיראן תייצר פצצות אטום'. אתם כבר ייצרתם פצצות אטום. האם הצלחתם להביא לעצמם ביטחון עם פצצות האטום שלכם? האם הצלחתם ליצור ביטחון לישראל המנשלת? אנחנו לא צריכים פצצות אטום. יש לנו אומה נהדרת ומאוחדת, שמוכנה להקריב את עצמה", אמר.

אמש דיווחו סוכנויות הידיעות, כי יש התקדמות גדולה במשא ומתן האמור להסתיים בסוף החודש הבא, וכי על פי ההסכם המתגבש, איראן תוכל להמשיך ולהחזיק בכעשרת אלפים צנטריפוגות, מספר דומה למה שיש ברשותה היום, אולם תידרש לשנות את הרכבן כך שלא יוכלו להעשיר אורניום לרמה צבאית. דיפלומטים בווינה, מושב הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, הוסיפו כי איראן אף תידרש להוציא מרשותה את רוב האורניום המועשר, כך שהעשרת האורניום לרמה צבאית תהיה כמעט בלתי אפשרית עבורה.

בישראל מודאגים מאוד מההסכם ההולך ומתגבש לקראת חתימה, וגורם מדיני בכיר אמר היום לאתר nrg, כי על פי המידע שהתקבל בירושלים, שש המעצמות השותפות לשיחות הגרעין, "הלכו לקראת האיראנים בנושא הצנטריפוגות", והוסיף כי "האינדיקציות מלמדות שהצדדים מתקרבים להסכם. הכרה בינלאומית בזכות של איראן להעשרת אורניום, והותרת מספר גדול של צנטריפוגות, יהפכו את איראן דה פקטו למדינת סף גרעינית".

בסוף השבוע אמורות להתחדש במינכן שבגרמניה שיחות הגרעין בין איראן לשש המעצמות – ארצות הברית, רוסיה, סין, צרפת, בריטניה וגרמניה. מקורות דיפלומטיים מסרו כי על אף ההתקדמות בשיחות, אין כל ערובה לכך שייחתם הסכם עד לתאריך היעד: סוף חודש מרץ.