אחרי מרתון דיונים בן 15 שעות, נחתם הסכם להפסקת אש שתיכנס לתוקפה במוצאי שבת • פוטין: על ממשלת אוקראינה להידבר ישירות עם המורדים • ביום שלישי יחל פינוי הנשק הרוסי משטח אוקראינה ובעוד שבועיים ישוחררו כל השבויים

המאמצים המשותפים נחלו הצלחה: בתום יום ארוך במיוחד של דיונים במינסק בירת בלארוס, יצאו מנהיגי אירופה אל המצלמות והודיעו על ההסכם שהושג להפסקת אש בין ממשלת אוקראינה למורדים במזרח המדינה.

בשיחות השתתפו מלבד נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ונשיא אוקראינה פטרו פורושנקו, גם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ונשיא צרפת פרנסואה הולנד, אשר דחפו בכל כוחם להגיע להסכם, מחשש שהמצב עומד בפני הסלמה חמורה.

פוטין אמר בתום הפגישה כי למרות כל הקשיים הצליחו נשיא אוקראינה והוא להסכים על העיקר. הוא הפציר באוקראינה להנהיג רפורמה חוקתית כדי "לכבד את זכויותיהם של התושבים במזרח אוקראינה", וטען כי לדעתו ההסכם התעכב רק בשל סירובה של ממשלת קייב להידבר ישירות עם המורדים.

הסגת הכוחות, שחרור השבויים וחנינה לתומכי המורדים

על פי עיקרי ההסכם, אשר כונה במסמך הרשמי "שורה של צעדים למימוש הסכם מינסק", מלבד הפסקת האש והסגת הארטילריה וכלי הנשק הכבדים, יוקם אזור חיץ מפורז ברוחב של לפחות 50 ק"מ בין האזורים שבשליטת הממשלה לאזורים שבשליטת המורדים הפרו-רוסים. כמו כן הכוחות האוקראינים יידרשו לסגת מנקודות החיכוך עם הבדלנים ואלה יצטרכו לסגת עד קו הגבול בין הצדדים שנקבע בהסכם הקודם. הנסיגות יחלו להתבצע לא מאוחר מיומיים אחרי תחילת הפסקת האש ועליהן להיות מושלמות בתוך 14 ימים. לאחר מכן יתחיל משא ומתן על עריכת בחירות מקומיות על "ממשל זמני" בהתאם לחוק האוקראיני באזורים מסוימים במחוזות דונייצק ולוהנסק.

קרא עוד:

[postim]

נוסח ההסכם קובע עוד כי תינתן חנינה לאזרחים במזרח המדינה שהיו מעורבים באירועים אלימים, יתבצע חילופי שבויים שיושלם עד חמישה ימים אחרי הסגת הכוחות ויוגש סיוע הומניטארי לתושבים. כמו כן לממשלת אוקראינה תהיה שליטה על גבולות המדינה, גם באזור שנמצא בשליטת המורדים וכל הכוחות וכלי הנשק הזרים במדינה ייסוגו מהאזור. הארגונים הלא חוקיים במזרח אוקראינה ימסרו את נשקם.

המלחמה במזרח אוקראינה נמשכת מאז המהפכה בקייב לפני יותר משנה, אשר במהלכה הודח הנשיא הפרו-רוסי המושחת ויקטור ינוקוביץ' וגורמי אופוזיציה לאומניים ופרו-מערביים תפסו את השלטון. על פי נתוני האו"ם, נהרגו בלחימה בין הצדדים כ-5,400 בני אדם. יש לציין כי מספר הפסקות אש קודמות שהושגו בין הצדדים הופרו וקרסו לאחר זמן קצר, כך שקשה לדעת האם ההסכם הנוכחי יחזיק מעמד, על אף שהוא מגובה בתמיכה בינלאומית משמעותית.

(צילום: אנדרו בוטקו)