בעת הפיגוע התקיים בבית הכנסת אירוע שמחה עם משתתפים רבים • בנוסף, שוטרים ירו והרגו אדם אשר פתח לעברם באש בתחנת רכבת • משטרת קופנהגן: ההרוג בתחנת הרכבת הוא החשוד בביצוע שני הפיגועים

פיגוע טרור נוסף בקופנהגן בירת דנמרק: דן אוזן, יהודי בן 37, נורה הלילה בראשו ונהרג בעת שעמד מחוץ לבית כנסת כדי לאבטח אירוע רב משתתפים. שני שוטרים נפצעו מהירי.

האירוע החמור התרחש שעות ספורות בלבד לאחר ניסיון ההתנקשות בחייו של האמן השוודי לארס וילקס, בו נהרג אדם אחד ונפצעו שלושה שוטרים שאבטחו את הכינוס. וילקס היה נתון תחת אבטחה כבדה מאז שפרסם לפני כשמונה שנים איורים המגחיכים את דמותו של מוחמד, מייסד האיסלאם.

קרא עוד:

[postim]

כלי התקשורת במדינה מדווחים בינתיים על תקיפה נוספת, חמוש פתח באש לעבר שוטרים בתחנת רכבת סמוכה לאזור בו אירעו שני הפיגועים. השוטרים שהיו בכוננות גבוהה השיבו אש מיד והרגו את היורה. תושבי קופנהגן הונחו שלא להסתובב במרכז העיר.

המשטרה הדנית מעריכה שהרוצח הוא זה שנהרג באירוע. "אנחנו מניחים שהאיש שחוסל על ידי כוח המשטרה בתחנת 'נורפורט' הוא זה שעמד מאחורי שתי ההתנקשויות", אמר מפכ"ל המשטרה טורבן מולגארד לכלי התקשורת. המשטרה אף אומרת כי מחקירה ראשונית עולה שהמחבל פעל לבדו בכל האירועים, בניגוד לפרסום אתמול כביכול שני אנשים נמלטו מזירת הרצח בכנס למען חופש הביטוי.

כוננות חסרת תקדים ומחסומים בכבישים

בדנמרק מתייחסים לשלוש התקריות כאל אירועי טרור. "דנמרק הוכתה במעשה אלימות קשה, אנחנו מרגישים שהמניע היה פוליטי ולכן זהו אירוע טרור", אמרה ראש הממשלה הלה תורנינג-שמידט לאחר הפיגוע הראשון, "אנחנו בכוננות גבוהה בכל המדינה ובראש סדר העדיפויות שלנו לאתר את החמושים במהירות האפשרית".

Festnahme in Kopenhagen"נאתר את החמושים במהירות האפשרית"

המשטרה הדנית הגבירה את הכוננות בכל רחבי קופנהגן, בריכוזי אוכלוסיה, במקומות רגישים ובעיקר בקרבת מוסדות יהודיים. תושבי העיר סיפרו מוקדם יותר על תכונה חסרת תקדים. "סגרו את כל העיר. בודקים כל רכב שנכנס ויוצא, מסתכלים על כל בן אדם, סוגרים הרבה מקומות יציאה. יש גם הרבה מסוקים", סיפר שליח חב"ד בקופנהגן, הרב יצחק לוונטל.

ליברמן: ישראל והיהודים סופגים את האש מפני שהם קו החזית במלחמה בטרור

שר החוץ אביגדור ליברמן הגיב הבוקר לסדרת הפיגועים, ואמר כי "שרשרת אירועי הטרור בקופנהגן, בבית הכנסת ובכנס להגנת חופש הביטוי, מוכיחה את מה שאמרנו במשך כל השנים, שישראל והיהודים סופגים את הטרור הזה קודם כל משום שהם קו החזית במלחמה שמנהל הטרור נגד המערב והעולם החופשי כולו".

SBNRE
 זירת האירוע, אמש

ליברמן אומר כי הקהילה הבינלאומית כולה צריכה שלא להסתפק בהכרזות ובעצרות נגד הטרור הזה אלא להתנער מכללי התקינות הפוליטית ולקיים מלחמת חורמה של ממש נגד הטרור האיסלאמי ושורשיו.

ממשרד החוץ נמסר כי הוא נמצא בקשר רציף עם שגרירות ישראל בדנמרק ועוקב מקרוב אחר האירועים.

604150pic_Cהחשוד כפי שנצפה במצלמות האבטחה

שרשרת הפיגועים בקופנהגן מתרחשת שבועות ספורים בלבד אחר מתקפת הטרור שהכתה את צרפת ובה נרצחו 17 בני אדם, מהם ארבעה יהודים בחנות כשרה בפריז. קיים דמיון בין אירוע הטרור הקשה בפריז בו נרצחו עשרה מעובדי המגזין 'שרלי הבדו' אשר פרסם קריקטורות נגד האיסלאם, לבין ניסיון ההתנקשות במאייר השוודי אתמול, כפי הנראה מאותה הסיבה.