שקט מתוח באוקראינה: הפסקת האש נכנסה לתוקף בחצות, הצבא מדווח על 'הפרות נקודתיות'

הסכם מינסק 2 נכנס לתוקפו בחצות הלילה, והאש הכבדה פסקה ברובה • קרבות עזים בשעות שקדמו להפסקת האש • הנשיא פורושנקו: כוחות הביטחון דרוכים במזרח המדינה

הפסקת האש עליה הוסכם בין הממשלה בקייב למורדים הפרו רוסים במזרח אוקראינה, נכנסה הלילה בחצות לתוקפה. הממשלה דיווחה כי האש פסקה מספר דקות לאחר חצות, והנשיא פטרו פורושנקו הצהיר כי יכבד את ההסכם שנחתם במינסק בשבוע שעבר.

פורושנקו אמר עוד כי קיימת עדיין דריכות מצד כוחות הביטחון בכל הנוגע למצב במזרח המדינה. דובר הצבא מסר כי כוחות הממשלה נצרו את האש באופן מידי ומילאו את חלקם הראשון בהסכם.

קרא עוד:

[postim]

לקראת כניסתה של הפסקת האש לתוקף, התעצמו מאוד הקרבות בין הצבא למורדים. הבדלנים הפרו-רוסים ביצעו לפחות 120 התקפות בחזיתות שונות ביומיים האחרונים, כשאת עיקר האש כיוונו לעבר העיירה דיבאלצבה, המשמשת כצומת דרכים ומסילות ברזל חשוב באזור ואשר נמצאת במצור מזה כמה שבועות.

המורדים ריכזו מאמצים גדולים כדי להספיק ולכבוש את העיירה עוד לפני כניסת ההסכם לתוקף, כשעל העיירה מגן כוח גדול של כ–8,000 חיילים אוקראינים המכותרים בידי המורדים. הממשלה בקייב מסרה כי לפחות 30 בני אדם, בהם שבעה חיילים אוקראינים, נהרגו בקרבות במהלך השבוע האחרון, ועשרות לוחמים ואזרחים נוספים נפצעו.

הקהילה האירופית: יהיה מחיר גבוה להפרת הסכם הפסקת האש

בשעות הבוקר התלונן הצבא כי הפסקת האש מופרת וכי לפחות 10 פגזים נורו מסוללות ארטילריה של המורדים. כתבים בינלאומיים השוהים באזור אישרו את טענות הצבא. דובר הצבא הדגיש כי "הפסקת האש נשמרת באופן כללי", וכי "הירי מצד המורדים מתבצע רק באופן מקומי ולא-סדיר".

שר החוץ של גרמניה פרנק-ולטר שטיינמאייר הזהיר את שני הצדדים הלוחמים ואת רוסיה התומכת במורדים, כי יהיה "מחיר גבוה" להפרת הסכם הפסקת האש. הוא אמר כי להערכתו הפסקת האש תישמר וקרא לכל הצדדים לכבד את תנאי ההסכם. "הפרת ההסכם תאיים על ביטחונה של אירופה ועל האפשרות של שיתוף פעולה במוסדות בינלאומיים, כולל במועצת הביטחון", אמר שטיינמאייר, המבקר בימים אלה בפרו.

ממשלת רוסיה מכינה מראש את הקרקע הדיפלומטית למקרה של קריסת ההסכם, והאשימה את אוקראינה ומדינות המערב בפגיעה בו עוד לפני שנכנס לתוקף. "הנציגים הרשמיים של אוקראינה, כמו גם של כמה ממדינות המערב, ארצות הברית, הביעו סולידריות עם דעותיהם של הלאומנים הקיצוניים בפרלמנט של אוקראינה והתחילו לעוות את התכנים שלו", נמסר בהודעת משרד החוץ של רוסיה.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *